Tyskie Osiedle A i Marina Żeglarska w Tychach w finale plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2021”.

 


Najbardziej filmowe miejsce w regionie czeka na Wasze głosy! Wybieramy Śląską Lokację Filmową 2021

Mieszkańcy województwa śląskiego już po raz drugi mogą wybrać miejsce z największym filmowym potencjałem w regionie. Pałac Dietla w Sosnowcu, Rynek w Cieszynie, Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Tychy Osiedle A i Marina Żeglarska w Tychach – te śląskie miejsca i obiekty znalazły się w tegorocznym finale plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2021”. Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Głosowanie wystartowało 7 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021.

21 kwietnia zakończył się nabór zgłoszeń do organizowanego przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2021”. Spośród blisko 50 zgłoszonych obiektów i lokalizacji z 24 miejscowości województwa śląskiego, komisja w składzie Joanna Macha – scenografka (m.in. „Córki dancingu”, „Pokot”, „Podatek od miłości”, „Jack Strong”, „Drogówka”, „Wenecja”), Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji („Zimna wojna”, „Ja teraz kłamię”, „Wspomnienie lata”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych propozycji wybrała pięć finałowych lokacji.

Decyzję, gdzie trafi tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2021” podejmą sami mieszkańcy, którzy już od 7 czerwca za pośrednictwem ANKIETY DO GŁOSOWANIA (http://plebiscyt.silesiafilm.com) mogą oddać swój głos na wybraną przez siebie lokację. Głosowanie potrwa do 30 czerwca; można oddać jeden głos dziennie z każdego IP komputera, przez cały czas trwania plebiscytu.

Finaliści plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2021”:

Pałac Dietla w Sosnowcu. Neobarokowy pałac położony w Sosnowcu należy do najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i Śląska. Wnętrza takie jak sala balowa, jadalnia, łazienka, czy pokój fajkowy zachowały oryginalne wyposażenie i wystrój, które nadają im szczególnie wartościowy charakter.


Rynek w Cieszynie. Cieszyńska starówka ze swoimi klimatycznymi uliczkami tworzy wspaniały plener. Rynek powstały pod koniec XV wieku posiada klasyczny układ przestrzenny i kilka perełek architektonicznych, takich jak zabytkowy Ratusz, budynek Poczty i Dom Narodowy, w którym mieści się Cieszyński Ośrodek Kultury.


Wieki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Wielki Piec wzniesiony został na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej w 1968 roku. Wybudowano go 19 metrów od miejsca, w którym stoi obecnie, a następnie przesunięto do obecnej lokalizacji. Operację przesuwania obiektu ważącego 1780 ton uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie. Od 2012 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.


Tychy Osiedle A. Osiedle A to pierwsze osiedle Nowych Tychów zaprojektowane przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego w latach 50. XX wieku. Osiedle stanowi jeden z niewielu w pełni skończonych przykładów architektury i urbanistyki okresu socrealizmu. Centralnym punktem osiedla jest plac św. Anny (początkowo Józefa Stalina), niegdyś główne miejsce reprezentacyjne miasta, zachwyca bogactwem dekoracji, detalami architektonicznymi i piękną fontanną.


Marina żeglarska w Tychach. Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach powstała w 2020 roku dzięki projektowi pracowni RS+ Robert Sitek. Przystań jest wkomponowana w zieleń, a dach budynku został zaprojektowany jako miejsce do spacerowania i leżakowania. Od strony jeziora, przy zachodniej elewacji, znajdują się dwie drewniane trybuny, dzięki którym można obserwować kajakarzy.


Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.


Źródło : https://silesiafilm.com/