W Lędzinach powstaje pasieka edukacyjna.

 


W Lędzinach powstaje pasieka edukacyjna, której otwarcie odbędzie się już w czerwcu tego roku. Głównym walorem edukacyjnym pasieki będzie propagowanie bioróżnorodności środowiska naturalnego, a także propagowanie zagadnień związanych z życiem pszczół, ich ochroną, a także ochroną przyrody.

Pasieka położona jest na południowym stoku wzniesienia lędzińskiego „Strzyżówka” przy ul. Górniczej. Do tej nazwy geograficznej wzgórza Lędzin nawiązuje nazwa pasieki. Otoczona lasem i różnorodną roślinnością jest doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji przyrodniczej.

„Zależy nam, aby w dzieciach obudzić świadomość i przekonanie, że pszczoły i ludzie powinni żyć w tym samym środowisku w ścisłej harmonii. Żadne opisy, żadne rysunki nie zastąpią bezpośredniej obserwacji na miejscu życia pszczół.” – piszą organizatorzy Pasieki Edukacyjnej pod Strzyżówką.

Odwiedzający dowiedzą się o istotnej roli pszczół w życiu człowieka. Pszczoły miodne (APIS Mellifera) i inne dzikie owady zapylają rośliny rosnące wokół nas. To dzięki nim mamy 80% żywności, którą daje nam nasza ziemia.

Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę, że dzięki pszczołom możemy jeść pyszne owoce, dżemy owocowe, pić smaczne, naturalne soki. Oprócz zapylania kwiatów, pszczoły wytwarzają miód, wosk pszczeli, propolis, pierzgę mleczko pszczele oraz zbierają pyłek kwiatowy – cenne białko. Produkty te służą człowiekowi w wielu dziedzinach życia od pokoleń.


Źródło : http://www.ledziny.pl/