Tychy w czołówce rankingu nadwyżki operacyjnej netto 2017–2019.

 


Ranking przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA. Zestawienie prezentuje kondycję polskich samorządów u progu pandemii.

Miasto Tychy zajęło 6 miejsce w śr ód miast na prawach powiatu w Polsce. Nadwyżka operacyjna netto per capita 2017-2019 w mieście wynosi 606,03 zł. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Sopot z nadwyżką 1421,69 zł. Na kolejnych miejscach znalazło się Świnoujście, Gliwice, Płock i Dąbrowa Górnicza.

– Na dobrą kondycję naszego miasta duży wpływ ma racjonalne zarządzanie finansami miasta, wysokie dochody własne gminy m.in. z podatku PIT oraz skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych, przede wszystkim środków europejskich. Mam jednak obawy, jak będą przedstawiały się wyniki rankingu w przyszłym roku ze względu na negatywne skutki pandemii oraz wzrost wydatków ponoszonych przez samorządy np. na funkcjonowanie oświaty – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.

Z najnowszego rankingu przygotowanego przez Pawła Swianewicza i Julitę Łukomską wynika, że to duże miasta w największym stopniu ucierpiały na skutek spadku dochodów w 2020 roku. Jeśli chodzi o mniejsze miasta i gminy, to są one silnie zróżnicowane pod względem kondycji finansowej samorządów – są wśród nich zarówno jednostki znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, ale także liczba grupa samorządów, w których komfort zarządzania finansami jest stosunkowo duży.

W gronie jednostek z nadwyżką per capita przekraczającą 1000 zł nie ma ani jednego miasta wojewódzkiego (najlepszy rezultat notuje Gdańsk – 775 zł). Absolutnym liderem rankingu jest gmina wiejska Kleszczów z nadwyżką na głowę mieszkańca przekraczającą 14 tys. zł. Następna w zestawieniu jest Rząśnia (ponad 4 tys. zł).

Pełny ranking można znaleźć na stronie pisma Wspólnota. 


Źródło : http://umtychy.pl/