W Tychach montują podpórki dla rowerzystów.

 


Tychy wprowadzają kolejne udogodnienia dla rowerzystów. Na pierwszych skrzyżowaniach zamontowano specjalne podpórki, które mają ułatwić płynna jazdę. Teraz, czekając na zielone światło, rowerzyści nie będą musieli już schodzić z jednośladu.

Pierwsze podpórki dla rowerzystów zamontowano na kilku skrzyżowaniach w Tychach: ulic Budowlanych/ Begonii, Budowlanych/Glinczańska, Stoczniowców 70./Legionów Polskich oraz na przejeździe pieszo-rowerowym przez ul. Edukacji w rejonie skrzyżowania z ul. Fitelberga. Mają one ułatwić rowerzystom zatrzymanie w czasie oczekiwania na zielone światło bez konieczności zsiadania z roweru.

– To duże ułatwienie dla rowerzysty, szczególnie jeśli ma buty przypięte do pedałów – wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Rowerzysta podjeżdża do skrzyżowania i w sytuacji, gdy ma czerwone światło może się przy takiej podpórce zatrzymać, podeprzeć ręką lub nogą. Gdy dostaje sygnał zielony, to odpycha się i płynnie rusza w drogę.

Docelowo nowe podpórki mają pojawić się na tych skrzyżowaniach w mieście, gdzie poprowadzony jest ruch rowerowy. Łącznie na mieście zamontowanych zostanie ponad 100 takich urządzeń. – W Tychach montaż podpórek jest nowością, ale podobne rozwiązania można spotkać już m.in. w Warszawie czy w Katowicach – dodaje dyrektor Kruczek.

Co ważne, podpórki powstają w ramach trwającej w Tychach budowy Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem. System ten to kompleksowe rozwiązanie, które ułatwi poruszanie się po mieście. Skorzystają nie tylko kierowcy, ale głównie rowerzyści, piesi i komunikacja zbiorowa.

– W ramach ITS zostaną zamontowane czujniki ruchu, które będą wykrywać rowerzystę i znacznie przyspieszą przejazd przez skrzyżowanie. Wysyłają one sygnał, co znacznie skraca czas oczekiwania na zielone światło i nie wymaga od rowerzysty interakcji i naciśnięcia przycisku. Zielone światło zapala się automatycznie – tłumaczy Arkadiusz Bąk z-ca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji.

Pamiętajmy, że ITS cały czas jest w fazie realizacji, a pełna funkcjonalność systemu (wraz ze wspomnianą detekcją rowerzystów), zostanie uruchomiona z chwilą, gdy prace dobiegną końca.


Źródło : https://mzuim.tychy.pl/