Marcowe wydarzenia AUKSO w tyskiej Mediatece.

 


NEXT WAVE | DOMINIK WANIA
06.03.2021 | godz. 19:00

Do niedawna bohater drugiego planu. Jest członkiem kwartetu Macieja Obary i Wojtek Fedkowicz Noise Trio, grywał z Tomaszem Stańką i Bronisławem Suchankiem, nagrywał muzykę Zbigniewa Preisnera. Nie można jednak powiedzieć, że pozostawał w cieniu liderów, bo on tam błyszczał. Pełnię twórczych możliwości Dominik Wania pokazał jednak na swoim solowym debiucie dla legendarnej wytwórni ECM. To improwizacje na fortepian solo, balansujące pomiędzy szlachetnością muzyki poważnej, a nieskrępowaną swobodą jazzu. Zarejestrowane zostały w Szwajcarii, w słynnym Auditorio Lugano, na instrumencie uwielbianym przez Marthę Argerich. Pianista wykona w Tychach wariacje na temat albumu Lonely Shadows, tak opisywanego przez „London Jazz News”: „Ponadczasowe dzieło sztuki o olśniewającej urodzie, które przetrwa nie tylko obecny czas niepokoju, ale i wiele kolejnych”.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „www. www.aukso.pl aukso.pl MEDIATEKA TYCHY MARZEC2021 DOMINIK WANIA 06.03 godz. 19.00 AUKSO WDOBRYMTONIE MI”

AUKSO CLASSICS | HAYDN 97 & 100 „WOJSKOWA”
12.03.2021 | godz. 19:00
Martyna Pastuszka – skrzypce
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent
Uświęcona tradycją nazwa „muzyka poważna” pociąga za sobą w języku polskim skojarzenia, które nie oddają w pełni charakteru londyńskich symfonii Josepha Haydna. Mimo całej maestrii jego kompozycji, zaskakujących akordów i nagłych zmian nastroju mamy do czynienia z repertuarem rozrywkowym, czego dowodzi i Symfonia C-dur nr 97, z chwytliwym menuetem w części trzeciej, i Symfonia G-dur nr 100 – zwana „Wojskową” ze względu na poszerzenie składu orkiestry o instrumnety z brzmieniem charakterystycznym dla srogiej, ale i porywającej muzyki wojskowej, a więc przede wszystkim talerze i bęben wielki. W połączeniu z pohukiwaniem instrumentów dętych dawały efekt, który jeden z ówczesnych recenzentów opisał jako „piekielny ryk wojny, która narasta aż do okrutnie patetycznego punktu kulminacyjnego”. Nic dodać, nic ująć. Bojowe nastroje ostudzi na szczęście skrzypaczka Martyna Pastuszka, solistka IV Koncertu skrzypcowego G-dur Hob. VIIa:4.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „www. .aukso.pl MEDIATEKA TYCHY MARZEC2021 HAYDN SYMFONIE LONDYŃSKIE &100 WOJSKOWA Martyna Pastuszka -skrzypce Marek MoÅ dyrygent 12.03 godz. 19.00 AUKSO WDOBRYMTONIE W”

AUKSO CLASSICS | GAMA I PASAŻEROWIE 😀 – JERZY MAKSYMIUK
20.03.2021 | godz. 11:00
Prowadzenie : Joanna Bronisławska ala Asi Minia
Bajki bywają zmyślone prawdziwe. Ta bajka – „Niespodziewana przemiana Marszałka Bimbusa – Co gra w duszy Jerzemu Maksymiukowi”  – jest prawdziwa i opowiada o tym, jak Marszałek Bimbus zmienił się w wielkiego dyrygenta. Opowiada o sile muzyki, o jej wpływie na ludzkie losy, o szczęściu które przynosi. Jak to osiągnąc ? Bardzo proste : trzeba muszykę pokochac. Auskoidowcy ten etap, chyba mają już za sobą.

AUKSO ON/SIDE – MATINEÉ – PHILIP GLASS
21.03.2021 | godz. 12:00
Amerykański kompozytor i pianista. Zanim poświęcił się muzyce ukończył matematykę i filozofię – co bardzo wiele mówi o jego twórczości. Precyzyjnej, o misternej konstrukcji i zarazem pełnej głębi, uduchowionej. Glass studiował kompozycję w nowojorskiej Julliard School, ale też w Paryżu u Nadii Boulanger. Tam zetknął się również z muzyką indyjską, później tybetańską i afrykańską, które wywarły niemały wpływ na jego własną twórczość. Komponuje opery, symfonie i utwory na składy kameralne, ale równie chętnie zanurza się w świat muzyki popularnej (od współpracy z Aphex Twinem po stworzenie symfonii na kanwie albumów „Low” i „Heroes” Davida Bowiego). Niezwykle plastyczne kompozycje Glassa szybko zwróciły na niego uwagę świata filmu i nie sposób wyobrazić sobie „Koyaanisqatsi”, „Truman Show” czy „Godzin” z innymi ścieżkami dźwiękowymi. W programie koncertu poświęconego Glassowi usłyszymy: „String Quartet No. 1”, „The Not-Doings of an Insomniac” i „String Quartet No. 7”.