Nie żyje Roman Nyga – jeden z najwybitniejszych bierunian w historii miasta.

 


Z nieopisanym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Romana Nygi – artysty, plastyka, malarza, jednego z najwybitniejszych bierunian w historii naszego miasta. – Brak słów by wyrazić smutek i żal jaki odczuwam oraz rozmiar straty jaką poniosło MiastoBieruń – napisał na swoim facebookowym FanPage’u Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica.

Rodzinie zmarłego artysty składamy najszczersze kondolencje, łącząc się w bólu i żałobie. Życzymy wielu sił potrzebnych do przeżycia tego trudnego czasu i prosimy o przyjęcie słów otuchy i wsparcia.

Cyceron powiedział kiedyś, że SZTUKA JEST FILOZOFIĄ ŻYCIA. Prawie 60 lat twórczości Romana Nygi było tego najlepszym dowodem. Roman Nyga był autorem dziesiątek wybitnych prac – człowiekiem, który poświęcił całe dorosłe życie intensywnej pracy artystycznej, rozwijając się twórczo, udoskonalając swój malarski styl, wprawiając w zachwyt, a często także w zdumienie tysiące wielbicieli sztuki oraz sławiąc ziemię śląską na całą Europę. Tak, trzeba to wyraźnie powiedzieć – Roman Nyga był malarskim piewcą ziemi śląskiej, był ambasadorem bieruńskiej sztuki, był również propagatorem marki Bieruń w świecie.

Roman Nyga był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem prestiżowych grup artystycznych, autorem wielu znakomitych wystaw w Polsce i za granicą. Przypomnijmy, że Miasto Bieruń jest wydawcą i współwydawcą dwóch albumów malarstwa Romana Nygi.

Warto podkreślić, że z twórczością tego artysty spotykamy się w Bieruniu na każdym kroku. Brama Opawska, Brama Krakowska, figurki utopców na rynku, fresk w kościele p.w. św. Bartłomieja, pomnik Świętego Walentego, malowidła w Sanktuarium Świętego Walentego, herby miast partnerskich przed Urzędem Miejskim – to tylko niektóre z jego dzieł wpisanych w topografię Bierunia. Najnowszym dziełem Romana Nygi jest projekt Pomnika Powstańców Śląskich (wykonany na podstawie przedwojennych zdjęć). Odtworzony monument umiejscowiony został na Skwerze Powstańców Śląskich, który uroczyście otwarty został w Święto Niepodległości 2019 roku.

Przypomnijmy, że Roman Nyga był laureatem Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS w 2001 roku oraz ZASŁUŻONYM DLA MIASTA BIERUNIA (Uchwała Rady Miejskiej nr IV/8/2007 z 26.04.2007 r.). Podkreślmy również, że artysta przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Prywatnie był ojcem trzech synów Marcina – obecnie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieruniu, Szymona i Wiktora.


Źródło : https://www.bierun.pl/