Dzisiaj 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 


Dzisiaj świętujemy 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju, obchody Święta Niepodległości w tym roku będą miały charakter symboliczny.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Pozor Orkiestra zapraszają do odbycia muzycznej podróży przez minione dekady w koncercie muzyki polskiej „Projekt Niepodległa!” – na żywo w Mediatece i on-line na FB i YT!

 

Koncert odbędzie się 11 listopada w tyskiej Mediatece. Start o 18.00!

Transmisja koncertu na żywo na FB i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach 👉 https://bit.ly/YouTubeMCK

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne.
Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.