Zmarł ks. Leon Pawełczyk, emerytowany proboszcz parafii NSPJ w Tychach-Paprocanach.

 


Pogrzeb emerytowanego proboszcza parafii NSPJ w Tychach-Paprocanach odbędzie się w czwartek 12 listopada o godz. 11 w kościele w Imielinie.

Urodził się 3 marca 1932 roku w Imielinie w religijnej rodzinie Edwarda i Anny z domu Jochemczyk. Ojciec był pracownikiem umysłowym na kolei. Ochrzczony został 9 marca 1932 roku w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. Tam też przystąpił do Komunii świętej i do bierzmowania. Miał trzy siostry: Krystynę, Małgorzatę i Lidię. Podczas okupacji uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Imielinie. Następnie kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. W czerwcu 1951 roku zdał z wyróżnieniem egzamin maturalny.

Od wczesnej młodości myślał o pracy dla innych. Myśl o wstąpieniu do seminarium towarzyszyła mu od początku nauki w liceum. Proboszcz parafii przedstawiał go jako wzorowego młodzieńca, nie uległego wpływom otoczenia, zdolnego i pracowitego. Po maturze został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Praktykę duszpasterską odbywał w parafii Grodziec w dekanacie skoczowskim, gdzie prowadził katechizację dzieci. Jako kleryk pracował też przy budowie katowickiej katedry. Święcenia diakonatu otrzymał 18 listopada 1956 roku w kaplicy Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie z rąk bp. Herberta Bednorza. Ten sam biskup udzielił mu 2 grudnia 1956 w Katowicach święceń prezbiteratu.

Po święceniach przez miesiąc przebywał w rodzinnej parafii, a następnie rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Świętego Anioła Stróża w Gorzycach (1957-1959). Latem 1959 roku zastępował kapelana w katowickim szpitalu przy ul. Francuskiej. Jako wikariusz pracowała kolejno w parafiach: św. Józefa w Piekarach Śląskich (1959-1963), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu (1963-1967), gdzie był dekanalnym duszpasterzem ministrantów i promotorem ruchu abstynenckiego. Przez kolejne dwa lata był wikariuszem w parafii Krzyża Świętego w Strzebinie (1967-1969). W 1969 roku został mianowany rekolekcjonistą diecezjalnym w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach (1969-1973). Był członkiem synodalnej Komisji ds. Przekazu Ewangelicznego.

Pracę do egzaminu proboszczowskiego, zatytułowaną „Dziesięcioletni plan pracy duszpasterskiej w parafii św. Mikołaja w Bujakowie” napisał pod kierunkiem ks. Jerzego Pawlika. Od 30 sierpnia 1973 roku został mianowany wikariuszem – ekonomem, a od stycznia 1974 roku proboszczem parafii św. Jerzego w Goczałkowicach Zdroju. W 1980 został przeniesiony na stanowisko proboszcza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach – Paprocanach. Rozpoczął starania o wybudowanie kościołów pod wezwaniem św. Maksymiliana i bł. Karoliny w Tychach. Wspierał materialnie budowę Domu Księży Emerytów w Katowicach. Katechizował w Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach na osiedlu „T”. Był ojcem duchownym kapłanów dekanatu Tychy – Południe. W 1998 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu rodzinnym w Imielinie.

Zmarł 6 listopada 2020 roku, w 89 roku życia i w 63 roku kapłaństw. Jego pogrzeb odbędzie się 12 listopada w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie o godz. 11. Zostanie pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym.


Źródło : https://katowice.gosc.pl/