Scena TV : „Upiór w kuchni”.

 


Pasaż Kultury Andromeda – 3 listopada 2020 r., godz. 18.00
Wstęp wolny

Komedia kryminalna utrzymana w klimacie czarnego humoru angielskiego wyszła spod pióra ukrywającego się pod pseudonimem Patrick G. Clark znakomitego scenarzysty i reżysera Janusza Majewskiego. Realizacja nawiązuje do złotego okresu słynnego czwartkowego Teatru Sensacji Kobra. Już w tytule twórcy spektaklu przywołują wcześniejszą telewizyjną wersję „Upiora w kuchni” z 1976 roku – z Zofią Mrozowską i Grażyną Staniszewską w rolach pań Collins oraz z Romanem Wilhelmim, Markiem Walczewskim i niezawodnymi funkcjonariuszami Scotland Yardu w osobach Jana Machulskiego i Wiktora Zborowskiego.

Oczywiste są także skojarzenia z klasyczną komedią kryminalną „Arszenik i stare koronki” – ten tytuł wspomina zresztą wprost barman Bob (Marek Kondrat), który akurat oglądał „Arszenik…” jako najlepsze antidotum na trywialne kłopoty dnia codziennego.

Wszystkie wymienione spektakle telewizyjne cechuje mistrzowska realizacja; zwarta konstrukcja, zaskakujące puenty, świetne role.

„Upiór w kuchni” to niepodważalny dowód na to, że komedia głównie aktorami stoi. Tu znów – podobnie jak w „Arszeniku…” – wspaniałą kreację stworzyła Irena Kwiatkowska. Zachwycającej manierami, urokiem osobistym i opanowaniem w krytycznych sytuacjach damy nikt nie posądziłby o niecne czyny – nikt poza niezdarnym i na pozór zupełnie pozbawionym inteligencji inspektorem policji.

W rolach inspektora Hunta i jego przełożonego Fuddlera reżyser Janusz Majewski obsadził aktorów o wielkiej vis comica – Wiktora Zborowskiego i Krzysztofa Kowalewskiego.

Zabawna komedia niesie też przewrotne przesłanie o szkodliwości oglądania telewizji. Tyle w niej teraz brutalności i frustracji, wiadomości o zbrodniach, seksie, wszelkiego rodzaju wynaturzeniach, że dystyngowane damy nie chcą jej oglądać.

Autor: Patrick G. Clark
Reżyseria: Janusz Majewski
Realizacja: Anna Minkiewicz
Scenografia: Janusz Sosnowski
Kostiumy: Teresa Łukaszczyk
Muzyka: Jan Zawierski
Dźwięk: Małgorzata Przepiórka
Montaż: Marek Latoszewski

Obsada: Irena Kwiatkowska (Laura Collins), Hanna Śleszyńska (Cynthia Collins), Leonard Pietraszak (Mike Speely), Stanisław Brudny (Lekarz sądowy), Wiktor Zborowski (Inspektor Hunt), Andrzej Butruk (Grigson), Marek Kondrat (Barman Bob), Marek Bargiełowski (Pastor Sheppard), Paweł Wawrzecki (Marcus), Krzysztof Kowalewski (Komisarz Fuddler).

Podczas trwania wydarzenia obowiązują zasady bezpieczeństwa, według zasad poniższego regulaminu.
ORGANIZATOR : Teatr Mały w Tychach
REŻYSERIA : Janusz Majewski
CZAS TRWANIA : 83 minuty
PREMIERA : 1993

Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/