Podium Vikingów w biegu Spartan w Białce Tatrzańskiej.

 


Zespół STG Tychy trenujący w Viking Training Center dwukrotnie stanął na drużynowym podium podczas weekendowego biegu Spartan w Białce Tatrzańskiej. Tyszanie zajęli drugie miejsce na dystansie Sprint i trzecie na dystansie Super.

W Białce Tatrzańskiej rozgrywany był Triffecta Weekend Spartan, co oznacza, że śmiałkowie mogli zaliczyć wszystkie trzy podstawowe dystanse biegu Spartan w ciągu dwóch dni. Odbyły się też biegi dziecięce.

Wśród startujących nie zabrakło licznej ekipy z Tychów. Trenująca w Viking Training Center ekipa Spartan Training Group Tychy skupiła się na niedzielnych zmaganiach na dystansach Super (10 km+, 25 przeszkód) i Sprint (5 km+, 20 przeszkód). Swoich przedstawicieli mieli też na dystansie Beast (20 km+, 30 przeszkód), a także w biegach dziecięcych. Wszystkie trzy dystanse zaliczył Michał Żerdka, a triffectę dziecięcą skompletowała Ola Szojda, która w weekend zaliczyła dwa wymagające biegi. Drugie miejsce wśród „Kids” w swoim debiucie zaliczył Janek Niestroj,a udane starty zaliczyli też jego brat Filip i Aleks Zadarnowski.

Wśród seniorów Vikingowie bardzo dobrze spisali się w kategorii open. Na dystansie Super zajęli wysokie trzecie miejsce, a czwórkę najszybszych tyszan stanowili – Krzysztof Piekorz, Sławomir Sojka, Łukasz Pierzchała i Paweł Gniza. Podobny skład na krótszym dystansie stanął na drugim stopniu podium. Miejsce Pawła zajął jednak Patryk Pachut – najmłodszy zawodnik seniorskiego składu STG Tychy.

Warto zaznaczyć, że zawodnicy musieli walczyć nie tylko z wymagającymi przeszkodami i długimi podejściami, ale i palącym słońcem. To ostatnie było chyba największym przeciwnikiem nie tylko zawodników i organizatorów, ale i samych widzów. – Pogoda była piękna, ale trudna do uprawiania sportu. Wszyscy zawodnicy musieli pokazać charakter i niesamowitą wolę walki, a moi podopieczni? Przeszli samych siebie pokonując trasy w bardzo dobrym tempie – nie kryje dumy ze swoich podopiecznych Sławomir Buturla, założyciel i trener Viking Training Center oraz trener Spartan Training Group Tychy.

Należy też zaznaczyć, że bieg odbył się pomimo ciągłego ryzyka zarażeniem wirusem Covid-19. – Ryzyko jest zawsze, ale myślę, że weekendowa impreza Spartana była najbezpieczniejszym biegiem w historii. Przed wejściem na teren festiwalu każdy miał mierzoną temperaturę, fale startowe były zmniejszone, wszędzie były dostępne środki do dezynfekcji dłoni, a po ukończeniu biegu zawodnicy musieli szybko opuszczać strefę zawodniczą – dodaje Buturla.

Tyszanie jeszcze dwukrotnie zmierzą się z trasami Spartana w tym roku. – Wiktoria ma przed sobą start w Spartan Ultra czyli ok. 50 km i 40 przeszkód, a cały zespół na pewno pojawi się w czeskiej Dolnej Morawie by pokonać dystans Beast. Wówczas skompletujemy Triffectę – kończy trener STG Tychy i Viking Training Center.


Źródło : http://www.tyskiflesz.pl/