Policja apeluje – Oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od seniorów.

 


Policja apeluje: We wtorek oszuści nabrali seniorów na legendę o spowodowanym wypadku drogowym przez bliskiego. Niestety dali oni wiarę przestępcą i stracili 48 tysięcy złotych. Po raz kolejny przestrzegamy mieszkańców, że historie wymyślane przez sprawców są różne i bardzo wiarygodne dlatego musimy być czujni. Nie dajmy się zwieść!

We wtorek dyżurny tyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie. Dotyczyłono historii o członkrodziny, którzy rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i aby nie został aresztowany należy wpłacić dużą kwotę pieniędzy. Niestety starsze małżeństwo dało się nabrać i straciło 48 tys. złotych. Wystarczy przez chwilę stracić czujność, a oszust bez skrupułów wykorzysta naszą ufność i łatwowierność.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

ulotka dotycząca tego jak nie dać się oszukaćŹródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/