Podsumowanie 34. kolejki Fortuna 1 Ligi.

Mistrzem Fortuna 1 Ligi została PGE Stal Mielec. W barażach zagrają Warta Poznań, Radomiak Radom, Miedź Legnica i Bruk-Bet Termalica. Z ligą żegnają się Olimpia Grudziądz, Chojniczanka Chojnice i Wigry Suwałki.

Bruk-Bet Termalika – Odra Opole 1:0 (0:0)
Bramka: Piotr Wlazło 73′ (k)

Obie drużyny długo nie mogły znaleźć sposobu na defensywę rywali. Więcej z gry i okazji mieli gospodarze, którzy walczyli o miejsce barażowe, jednak dopiero skuteczny strzał Piota Wlazłego z jedenastu metrów przyniósł im powodzenie. Wlazło mógł już wcześniej strzelić gola, lecz dobrze zachował się Mateusz Kuchta, wybijając piłkę na rzut rożny. Termalika dzięki wygranej zagra w barażach o udział w ekstraklasie. Wlazło z kolei dorzucił dziewiątą bramkę do swojego dorobku – indywidualnie jest to najlepszy sezon w karierze pomocnika.

Olimpia Grudziądz – Sandecja Nowy Sącz 0:0

Ten remis oznacza dla Olimpii spadek z Fortuna 1 Ligi. Taki scenariusz wcale nie musiał się ziścić, gdyby drużyna z Grudziądza wykorzystała kilka ze swoich sytuacji. A tych miała niemało. Choćby w 59. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Ricky van Haaren. Po jego strzale piłka poszybowała nad poprzeczką. W innych sytuacjach bardzo dobrze zachowywał się Daniel Bielica.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 0:1
Bramka: Michał Ilków-Gołąb 71′ (k)

Zespół Krzysztofa Brede w ostatnim meczu tego sezonu, który był także pożegnaniem z 1. ligą oraz świętowaniem z własnymi kibicami awansu do ekstraklasy, chciał pokazać swoje DNA, czyli atak pozycyjny. Do przerwy na boisku zbyt wiele się jednak nie działo, ciekawsze rzeczy wydarzyły się po zmianie stron. Chrobry kończy sezon tuż za strefą barażową.

Wigry Suwałki – Zagłebie Sosnowiec 0:2 (0:0)
Bramki: Filip Karbowy 65′ (k), Fabian Piasecki 90+4′

Zagłębie mogło i powinno prowadzić po pierwszych 45 minutach, jednak jedenastki nie wykorzystał Szymon Pawłowski. Kapitan Zagłębia strzelał na raty – pierwsze jego uderzenie obiło poprzeczkę, dobitkę obronił bramkarz Wigier. Co nie udało się Pawłowkiemu, udało się Filipowi Karbowemu w drugiej połowie. Tym samym Karbowy wyrównał swój wynik z poprzedniego sezonu z… Wigier Suwałki, kiedy też czterokrotnie wpisał się na listę strzelców. Wynik ustalił Fabian Piasecki – najjaśniejszy punkt drużyny w tym meczu. To on był faulowany w polu karnym, kiedy gola strzelał Karbowy, to on w doliczonym czasie gry sam skutecznie egzekwował jedenastkę.

PGE Stal Mielec – Chojniczanka Chojnice 4:1 (0:1)
Bramki: Bartosz Nowak 53′, Mateusz Mak 62′, Maciej Domański 81′, Robert Dadok 90′ – Janusz Surdykowski 19

Chojniczanka Chojnice kolejny mecz z rzędu otworzyła wynik swojego spotkania, jednak podobnie jak w poprzednich spotkaniach nie potrafiła doprowadzić prowadzenia do końca. Stal Mielec zaczęła odrabiać straty po przerwie. Najpierw gola strzelił Bartosz Nowak, a chwilę później Mateusz Mak, a w końcówce wynik ustalili Maciej Domański i Robert Dadok. W Mielcu z Fortuna 1 Ligą żegnają się zwycięstwem, a dodatkowo to oni zajęli ostatecznie 1. miejsce, ponieważ Podbeskidzie przegrało z Chrobrym Głogów.

Warta Poznań – Stomil Olsztyn 1:2 (1:0)
Bramki: Mateusz Szczepaniak 31′ – Skender Loshi 65′, Koki Hinokio 81′

Mecz w Grodzisku Wielkopolskim miał stosunkowo mały ciężar gatunkowy, bo Warta była pewna gry w barażach, a Stomil pewny utrzymania. Wynik otworzyli gracze Warty za sprawą Mateusza Szczepaniaka. W 65. minucie podanie Janusza Bucholca wykorzystał Skender Loshi. Wynik meczu ustalił Japończyk Koki Hinokio, dla którego był to drugi gol w tym sezonie. Stomil zatem zdobył trzy punkty na wyjeździe dopiero czwarty raz w tym sezonie.

GKS Tychy – GKS Bełchatów 1:0 (1:0)
Bramka: Kacper Piątek 25′

Przed tym meczem tyszanie mieli matematyczne szanse na grę w barażach o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, a bełchatowianie musieli być czujni, żeby nie pożegnać się z Fortuna 1 Ligą. W 25. minucie Kacper Piątek wykorzystał podanie Bartosza Szeligi i otworzył wynik spotkania. Bełchatowianie starali się wyrównać, ale gospodarze również walczyli o drugiego gola.

Puszcza Niepołomice – Radomiak Radom 4:0 (1:0)
Bramki: Jewhen Radionow 3′, Maksymilian Sitek 64′, Jakub Serafin 69′, Piotr Stawarczyk 90′ (k)

Sporo goli obejrzeli kibice w Niepołomicach. Radomiak przyjechał na południe Polski bez kilku ważnych zawodników, którzy pauzowali z powodu żółtych kartek. Gospodarze wyszli na prowadzenie już w 3. minucie, a kolejne gole zdobyli po przerwie. Taki wynik spowodował, że Puszcza kończy sezon na 8. miejscu, co jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Radomiak zagra w barażach.

Miedź Legnica – GKS Jastrzębie 1:1 (1:0)
Bramki: Maciej Śliwa 27′ – Kamil Szymura 50′ (k)

Dla Miedzi było to ważne spotkanie, bo drużyna z Legnicy musiała uważać, aby nie stracić 5. miejsca. Był to ważny mecz także dla zawodników GKS Jastrzębie, którzy musieli walczyć o utrzymanie. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, który zadowolił obie drużyny, bowiem Miedź utrzymała swoją lokatę, a GKS wywalczył utrzymanie, bo Olimpia Grudziądz nie była w stanie wygrać z Sandecją Nowy Sącz.

Źródło : Fortuna 1 Liga