Tychy Falcons wracają do gry.

 


Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów i przez długi czas nie mieliśmy pewności, czy uda się w tym roku rozegrać sezon Ligi Futbolu Amerykańskiego. Zaplanowany na ostatni weekend marca początek rozgrywek musiał zostać zawieszony, lecz z biegiem czasu kolejne obostrzenia zostały znoszone i wreszcie możemy to oficjalnie ogłosić – wracamy do gry!

Aktualna sytuacja w kraju wymusiła wiele zmian w systemie rozgrywek na tegoroczny sezon, lecz we współpracy z klubami udało się wypracować najodpowiedniejsze na chwilę obecną rozwiązania. Z racji bardzo napiętego terminarza nie będziemy w kampanii 2020 oglądać rywalizacji w LFA2. Zamiast tego, znaczna część klubów zdecydowała się na grę w formule dziewięcioosobowej. LFA9, do której przystąpi 15 klubów będzie w tym roku rozgrywana w formule turniejowej, co pozwoli na rozegranie kilku spotkań jednego dnia bez konieczności udziału w nich kilku obsad sędziowskich. W Lidze Futbolu Amerykańskiego zadebiutują w tym roku, właśnie w LFA9 Warsaw Eagles oraz Wieliczka Dragons. Na tym poziomie każdy klub wystąpi w trzech turniejach, co w sumie da wszystkim po sześć spotkań w sezonie zasadniczym. Play-offy natomiast wyglądać już będą klasycznie, czyli do wyłonienia zwycięzcy rozegrany zostanie jeden mecz na terenie wyżej rozstawionego zespołu. Do ćwierćfinałów awansuje osiem najlepszych klubów z utworzonej jednej, ogólnopolskiej tabeli LFA9.

O mistrzostwo Polski w „jedenastkach” powalczy natomiast w tym roku sześć klubów – Panthers Wrocław, Lowlanders Białystok, Tychy Falcons, Warsaw Mets, Silesia Rebels i Bydgoszcz Archers. Utworzą one jedną wspólną grupę i rozegrają między sobą po jednym spotkaniu. Cztery najlepsze zespoły awansują do półfinałów, gdzie mistrz sezonu zasadniczego zagra z ekipą z czwartego miejsca, a drugi zespół stanie naprzeciw trzeciego. Mistrza Polski poznamy 14 listopada.

Nie mogło także zabraknąć rywalizacji o juniorski tytuł. W JLFA zagra w tym roku 10 klubów. Zostały one podzielone na dwie grupy, gdzie gra – podobnie jak w „dziewiątkach” toczyć się będzie w formule turniejowej.

Sezon 2020:

LFA1 (5 września – 14 listopada)

– Panthers Wrocław
– Lowlanders Białystok
– Tychy Falcons
– Warsaw Mets
– Silesia Rebels
– Bydgoszcz Archers

LFA9 (29 sierpnia – 7 listopada)

– Towers Opole
– Armia Poznań
– Wataha Zielona Góra
– WENGLORZ AZS UWM Olsztyn Lakers
– Rhinos Wyszków
– Armada Szczecin
– Miners Wałbrzych
– Rzeszów Rockets
– Angels Toruń
– Tytani Lublin
– Białe Lwy Gdańsk
– Bielawa Owls
– Barbarians Koszalin
– Warsaw Eagles
– Wieliczka Dragons

JLFA (29 sierpnia – 24 października)

Grupa Północna:
– Lowlanders Białystok
– Bydgoszcz Archers
– WENGLORZ AZS UWM Olsztyn Lakers
– Angels Toruń
– Warsaw Mets

Grupa Południowa:
– Bielawa Owls
– Panthers Wrocław
– Silesia Rebels
– Kraków Kings
– Tychy Falcons


Źródło : https://www.ligafa.pl/