Areszt dla chorego na Covid-19 mężczyzny za naruszenie zasad kwarantanny.

 


Zakażony mężczyzna lekceważył zasady kwarantanny. 59-letni tyszanin nie stosował się do zaleceń i opuszczał miejsce izolacji. Mężczyzna usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego dla wielu osób. Decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Policja codziennie otrzymuje aktualne listy osób objętych kwarantanną. Mundurowi udają się w teren i dokonują sprawdzeń właściwego realizowania obowiązku przebywania w izolacji domowej. 59-letni tyszanin objęty kwarantanną był sprawdzany przez policjantów w miejscu zamieszkania i początkowo wszystko było w początku. Policjanci otrzymali jednak informację, że mężczyzna pomimo tego, że jest zakażony, lekceważy obowiązek kwarantanny, wychodząc z domu po kontroli funkcjonariuszy.

59-letni mężczyzna został zatrzymany. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutu sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne, poprzez łamanie kwarantanny nałożonej decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach w związku z zakażeniem COVID-19.

Na wniosek śledczych i prokuratora prowadzącego śledztwo sąd zastosował wobec 59-latka tymczasowy areszt. Mundurowi o tym rażącym naruszeniu zasad kwarantanny powiadomią także inspektora sanitarnego, który może dodatkowo nałożyć na mężczyznę karę grzywy w wysokości do 30 tys. zł.

Popełnione przestępstwo jest zagrożone karą 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie służby sanitarne ustalają i docierają do osób, które miały kontakt z mężczyzną. W sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.

Ponawiamy apel do wszystkich, wobec których zastosowano lub zalecono kwarantannę, o stosowanie się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.


Źródło : http://www.tychy.slaska.policja.gov.pl/