Święto Konstytucji 3 maja.

 


Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja 1792 wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, których zabrakło w krytycznym momencie rosyjskiego ataku w 1792. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały to historyczne wydarzenie – świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, Życie Warszawy. Tym samym w roku 1981 pierwszy raz po wojnie – i zaznacza to „Głos Robotniczy” z wydania 1-3.05.1981 – świętowano rocznicę Uchwały Majowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Tychach będą ograniczone do niezbędnego minimum.

Na ulicach pojawią się polskie flagi, tradycyjnie odbędzie się także msza za ojczyznę, ale organizatorzy zapraszają mieszkańców do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, a nie osobistego uczestnictwa. Po południu koncert on-line „Perły Muzyki Polskiej”.

Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12.00 w parafii Marii Magdaleny w Tychach. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć   https://www.youtube.com/channel/UCKegxi1xWYsPs0oxs6_ChZQ/videos   .

O godzinie   18.15 zaplanowano transmisję na żywo koncertu „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu SIDOR x S-AGE. To projekt muzyków – Marcina Sidora i Kamila Pawłowskiego, na co dzień związanych z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Będzie można usłyszeć m.in. : Mazurek op 33 nr 2 – Fryderyka Chopina, Kujawiak a- moll – Henryka Wieniawskiego, Poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” – Michała Kleofasa Ogińskiego, Oberek – Grażyny Bacewiecz, Mazur – Emila Młynarskiego,  Melodia – Ignacego Jana Paderewskiego czy Polonez z filmu „Pan Tadeusz” – Wojciecha Kilara.

Transmisję koncertu muzyki polskiej (w ramach Spotkań Karolińskich) z auli Jana Pawła II przy Ośrodku Christoforos będzie można obejrzeć:   https://www.youtube.com/channel/UCKc3g6wM6X19MphP7eGNGpA.

Z okazji Święta 3 Maja Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach proponuje dzieciom „Pakiet Małego Patrioty”.

– Na stronie internetowej i Facebooku biblioteki zamieszczone zostaną pomysły na kreatywne zabawy plastyczne o tematyce patriotycznej oraz łamigłówki i krzyżówki (do pobrania) nawiązujące do tego tematu. W związku ze Świętem na Facebooku pojawi się także kolejna odsłona akcji Na WSZYSTKO jest… KSIĄŻKA – mówi Anna Krawczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.    

Teatr Mały w Tychach od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem” w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego.

– Sięgnięcie po klasykę polskiej powieści historycznej, pisanej przez noblistę, jak sam się wyraził „dla pokrzepienia serc”, być może dziś, w czasie gdy nasze życiowe aktywności wyhamowują, pozwoli wsłuchać się w mistrzowską prozę z większą niż kiedykolwiek uwagą, a kolejne spotkanie ze Skrzetuskim, Heleną, Bohunem, Zagłobą i Podbipiętą umilą widzom czas oczekiwania na powrót do tradycyjnej teatralnej aktywności– mówi Paweł Drzewiecki – dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Oprócz koncertu online, Miejskie Centrum Kultury w Tychach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wraz z najmłodszymi tyszanami przygotowało 3 filmiki patriotyczne związane z tematyką majowych uroczystości. Publikowane będą na FB Miejskiego Centrum Kultury.

– Oprócz tego, Kluby działające w ramach Miejskiego Centrum Kultury przygotowały tutoriale dla dzieci – propozycje samodzielnego wykorzystania patriotycznych akcentów: flag – w ramach cyklu „Majsterkowicz” w Klubie Urbanowice, wiatraków i ozdób okiennych w barwach narodowych w ramach cyklu: zajęcia plastyczne on line w Klubie Wilkowyje – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Artystów Rodu Kossaków zralizował materiał instruktażowy zachęcający do wykonania własnoręcznie flag.