Walentynki po bieruńsku, czyli Odpust ku czci patrona miasta.

 


Od 13 do 15 lutego w Bieruniu trwać będą uroczystości odpustowe ku czci patrona naszego miasta – świętego Walentego. Bieruńskie „Walentynki” to święto całego miasta, dlatego dziać się będzie przy tej okazji naprawdę wiele!

Obok tradycyjnych wydarzeń religijnych przygotowanych przez parafię, w Bieruniu odbędzie sie sporo wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez Miasto i jego jednostki organizacyjne. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń.

Walentynki to świecka i stosunkowo młoda w naszym kraju tradycja. Ale w Bieruniu świętowanie dnia 14 lutego ma silny wymiar religijny i długą historię. Święty Walenty został patronem miasta w 2003 roku, ale drewniany kościółek, nazywany przez mieszkańców Walencinkiem, istnieje tu od początków XVII wieku. Odpust na dzień św. Walentego zawsze przyciągał do miasta tłumy ludzi.

Warto wspomnieć, że przed laty św. Walenty czczony był jako patron chorych i obłąkanych. Jego kult jako patrona zakochanych rozpowszechnił się w Polsce po 1989 r. W ostatnich latach bieruńskie walentynki przyciągają pary z okolicznych miejscowości.

14 lutego, podczas parafialnego odpustu można liczyć na wiele atrakcji. Będą tradycyjne kramy i stragany z pamiątkami, zabawkami i słodyczami. W godzinach 13.30‑15.00 będzie można poznać od kuchni ruchomą stajenkę w kościele św. Bartłomieja Apostoła. Ponadto Miast Bieruń zaprasza na swoje kolorowe stoisko, gdzie będą dostępne gadżety i pamiątki związane z miastem, a także inne atrakcje: fotobudka, test wiedzy o św. Walentym, koło fortuny.

Ale święto patrona miasta to oprócz zabawy także uroczystości religijne. 13 i 14 lutego w sanktuarium św. Walentego i kościele św. Bartłomieja odprawiane będą nabożeństwa w specjalnych intencjach:

Z czego jeszcze skorzystać będą mogli mieszkańcy, turyści i pielgrzymi?

9 lutego – pierwsza rocznica śmierci Jana Wieczorka

POPOŁUDNIE Z WIECZORKIEM

Wspomnienie Jana Wieczorka – czciciela Św. Walentego w kinoteatrze „Jutrzenka”

Premierowa projekcja filmu PT.: „Starobieruńsko Betlyjka. Historia ruchomej stajenki w Bieruniu Starym”

Organizator: Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji)
13 lutego – obchody wigilii Odpustu ku czci Św. Walentego

OBCHODY PARAFIALNE

(Szczegóły znajdują się na powyższym plakacie)

 

14 lutego – Odpust ku czci Św. Walentego 

DZIEŃ ODPUSTOWY

(Porządek Mszy Świętych znajduje się na powyższym plakacie)

  • Urząd Miejski wystawi wśród odpustowych, kolorowych i pachnących kramów swoje „bieruńskie” stoisko. W ofercie m.in.: fotobudka dla zakochanych oraz konkurs wiedzy o Św. Walentym (do wygrania gadżety miejskie).
  • Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji) przygotowało projekt pn.: „Stajenka od kuchni”, a więc oprowadzanie po bieruńskiej „Betlyjce” z przewodnikami. (O poszczególnych figurkach znajdujących się w stajence opowiadać będą jej budowniczy) – w godzinach 13.30-15.00

 

15 lutego – Spektakl Romantyczny na Walentynki

Komedia muzyczna „Doktor Miłość”

Akcja sztuki toczy się w gabinecie psychoterapeuty Doktora Miłość, którego drugim zawodem jest „zawód miłosny”. Zabawne perypetie pacjentek w połączeniu z niebanalnymi metodami Doktora spowodują, że wszystkie Panie na widowni zapiszą się na wizytę, a Panowie będą zachwyceni efektami „terapii”.

Bilety, w cenie 30 zł kupić można online – KLIKNIJ TUTAJ lub w konoteatrze „Jutrzenka”

Organizator: Bieruński Ośrodek Kultury

 Źródło : https://www.bierun.pl/