Malarstwo / Leszek Żegalski – Wernisaż wystawy.

 


Miejska Galeria Sztuki „OBOK” – 31 stycznia 2020 r., godz. 18.00
Wstęp wolny.

W Galerii OBOK zaprezentujemy Państwu wystawę malarstwa Leszka Żegalskiego.
Maestro Żegalski urodzony w Cieszynie. Rozpoczął studia na ASP w Katowicach a ukończył je na ASP w Krakowie. Jak sam o sobie mówi jest uczniem : Matejki, Duchampa i Jerzego Dudy Gracza.
„Od blisko trzydziestu lat Leszek Żegalski tworzy dzieła malarskie, których podłoże stanowią plandeki. Zastosowanie tego rodzaju podobrazia, jak wspomina artysta, zaczęło się w latach osiemdziesiątych i było wynikiem, z jednej strony, przekonania o możliwości zmiany rzeczywistości poprzez sztukę, a posiadanie takiego wpływu wymagało wykreowania wielkoformatowych prac, o dużej sile oddziaływania. Z drugiej zaś strony, wybór plandeki miał prozaiczne przyczyny, w ówczesnej Polsce, w latach osiemdziesiątych było bardzo trudno o materiały plastyczne. „Sam materiał plandeki był fajny – mówi Artysta – na początku gruntowałem całość, tak jak się gruntuje płótno, ja lubiłem te wszystkie techniki flamandzkie, tę rzetelność. Potem zaczęło mnie frapować samo podłoże, widoczny na nim ślad czasu, zniszczenie, przetarcia miały swój kolor. Zacząłem coraz mniej gruntować, chciałem, aby to współgrało z całą warstwą malarską, żeby również działało malarsko samo podłoże”.

Wszystkie fragmenty wypowiedzi Leszka Żegalskiego zawarte w tekście pochodzą z rozmowy przeprowadzonej z artystą przez Barbarę Major w listopadzie 2017 roku.


Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/