Łukasz Grzeszczyk – lider klasyfikacji kanadyjskiej Fortuna 1 ligi.

 


15 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, uwzględniającej liczbę bramek i asyst, zebrał w rundzie jesiennej najbardziej wartościowy piłkarz Fortuna 1 Ligi (dwóch graczy). Jeden z nich ma średni udział w 1,4 akcji bramkowej swojej drużyny w trakcie 90 minut gry. Z 248 podań, które adresował w pole karne, celnych okazało się 133 (54 procent). Przykład Łukasza Grzeszczyka tylko potwierdza, że w 1 lidze są zawodnicy, których znakiem szczególnym jest kreatywność.

Grzeszczyk w wielu indywidualnych statystykach zajmuje wysokie miejsca – ba, często są to pierwsze pozycje – co pokazuje jak mocny ma wpływ na ofensywę GKS-u Tychy. Poza pierwszymi miejscami w klasyfikacji kanadyjskiej, udziale w ataku, podaniach w pole karne, jest na 2. miejscu pod względem podań kluczowych. To także lider w statystyce: rzuty wolne i rzuty rożne w pole karne przeciwnika (136). 83 razy zagrywał celnie, co daje procent skuteczności na poziomie 61. Tutaj akurat nie ma żadnego przypadku: mocną stroną Grzeszczyka są właśnie skutecznie wykonywane stałe fragmenty gry. Z tym elementem się kojarzy, bita przez niego piłka stwarza ogromne zagrożenie w polu karnym rywala. Gdy Grzeszczyk zabiera się za jeden ze stałych fragmentów można być pewnym, że stworzy sytuację swoim kolegom, z której zrodzi się gol lub nim zapachnie.

GKS Tychy miał w rundzie jesiennej najlepszą ofensywę w lidze. Spora w tym zasługa właśnie 32-letniego pomocnika. – Bez dyskusji, Łukasz jest wiodącym piłkarzem GKS-u. Myślę, że to także czołowy zawodnik całych rozgrywek. Pokazuje to poprzez swoją grę, boiskową aktywność, wpływ na obraz meczu w środkowej strefie boiska, która jest dla mnie newralgicznym miejscem na boisku – powiedział trener GKS-u Ryszard Tarasiewicz.


Źródło : https://1liga.org/