Dziecięca medycyna zabiegowa celem 28. Finału WOŚP.

 


Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – tak brzmi cel 28. Finału WOŚP, który odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Ogłoszenie tematu najbliższej zbiórki odbyło się w trakcie organizowanego przez Fundację WOŚP Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy, do udziału w którym zgłosiło się 144 867 osób z 1 399 instytucji z całego kraju.

Tematem najbliższej zbiórki będzie zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc – Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

– 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca.  Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy, jako organizacja pozarządowa, wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki.  – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

Przygotowania do Finału już ruszyły – 7 października – wraz ze startem serwisu sztaby.wosp.org.pl, poprzez który można dokonywać zgłoszeń sztabów działających w ramach 28. Finału WOŚP, a następnie – zapisu wolontariuszy. Jak dotąd zarejestrowanych zostało 213 sztabów, w tym 18 sztabów zagranicznych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Belgii, Danii i Holandii.

Jest już pewną tradycją, że 16 października, w Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca, Fundacja WOŚP wraz z tysiącami instytucji z całego kraju podejmuje próbę Bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy, a także, że przy tej okazji ogłaszany jest cel zbliżającego się Finału WOŚP. Sztab główny dzisiejszego wydarzenia zlokalizowany został na Placu Europejskim w Warszawie i to stąd Jurek Owsiak zagrzewał uczestników zlokalizowanych w tysiącach miejsc w całym kraju. W tym roku, bazując na wstępnych szacunkach, do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 144 867 osób z 1 399 instytucji, podczas gdy rok temu w próbie bicia rekordu uczestniczyło 116 342 uczestników z 1142 instytucji. Dokładne dane dotyczące liczby uczestników przedstawione zostaną po procesie weryfikacji zgłoszeń, za kilka dni.

Gośćmi Rekordu byli Glenn M. Vanden Houten z American Heart Association, Adam Nowak – przedstawiciel Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Mateusz Jarantowski z Poznania, który dzięki kursowi pierwszej pomocy uratował swojego wujka.

W trakcie wydarzenia uhonorowani zostali strażacy ochotnicy, który współpracują z Fundacją: OSP Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim – za zaangażowanie w Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz OSP Zielonka i Piastów za kilkuletnią współpracę przy zabezpieczeniu Festiwalu.

Przypomnijmy, że 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, zakończył się rekordowym wynikiem blisko 176 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek. Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego (o łącznej wartości 989 916,77 zł).