Przebudowa ulicy Dzwonkowej.

 


Rusza przebudowa ul. Dzwonkowej w Tychach. Prace będą prowadzone na około kilometrowym odcinku od ul. Cmentarnej do ul. Ostróżki wraz z ul. Krokusów. Na tym fragmencie droga zostanie poszerzona, a po jej obu stronach powstaną chodniki. Pierwsze prace ruszą jeszcze w listopadzie.

Wykonawcę inwestycji wyłoniono w drodze przetargu. Zostało nim konsorcjum dwóch firm – WPRD Katowice i EKO OGRÓD, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy to około 6,5 miliona zł.

Za tę kwotę ul. Dzwonkowa zostanie gruntownie przebudowana.

– Nie chodzi tylko o ułożenie asfaltowej nakładki. Będziemy ingerowali w ziemię i od podstaw układali warstwy konstrukcyjne drogi. Dopiero na tak przygotowanym podłożu zostanie ułożona nowa asfaltowa nawierzchnia – mówi Wojciech Łyko, dyrektor MZUiM.

Na przebudowie zyskają nie tylko kierowcy, ale też piesi, bowiem po obu stronach drogi powstaną chodniki, których obecnie tam nie ma. Ponadto ulica zyska nowe odwodnienie i oświetlenie, wybudowane zostaną zjazdy do posesji, miejsca postojowe (łącznie będzie ich 24 z czego 2 przeznaczone dla osób niepełnosprawnych), progi zwalniające, a przejścia dla pieszych i skrzyżowanie w rejonie ul. Ostróżki zostaną wyniesione.

Pierwsze roboty ruszą końcem przyszłego tygodnia (około 14-15 listopada). Wówczas wykonawca rozpocznie wytyczenie drogi w terenie, co pozwoli dokładnie określić, jak będzie przebiegał nowy pas drogowy. Niestety, w tym rejonie jest mało miejsca, projektanci nie mieli nawet pola manewru na to, by powstała ścieżka rowerowa i aby móc przeprowadzić inwestycje konieczna jest wycinka drzew. Planowo ma się ona rozpocząć końcem listopada.

– Wycinka drzew to zawsze ostateczność, dlatego następnym krokiem po wytyczeniu terenu będzie wizja w terenie, która pozwoli określić czy jakieś drzewo uda się oszczędzić. Gwarantuję, że będziemy przyglądać się każdemu drzewu i podejmować indywidualne decyzje. Wycięte zostaną wyłącznie te drzewa, które kolidują z projektem – zapewnia W. Łyko.

Z zadań zaplanowanych na ten rok są jeszcze roboty rozbiórkowe, a także zabezpieczenie kanalizacji sanitarnej oraz budowa kanalizacji deszczowej. Wszystkie te prace będą powodowały utrudnienia w ruchu, o których Miejski Zarząd Ulic i Mostów poinformuje w oddzielnych komunikatach.

Całość prac ma mieć swój finał jesienią 2020 roku.


Źródło : http://mzuim.tychy.pl/4231