Książka kucharska tyskich seniorek.

 


Jarskie naleśniki, domowa kaszanka, skrzydełka po amerykańsku czy śledzie w śmietanie – te i ponad dwadzieścia innych przepisów można znaleźć w wyjątkowej książce kucharskiej, jaka powstała w Tychach.

Projekt „Przepis na 60 plus” jest pokłosiem akcji społecznej „DługoWIECZNI” organizowanej przez katowicką „Gazetę Wyborczą” i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W zeszłym roku odbył się konkurs „Miasto/gmina życzliwe Długowiecznym”. Głosujący w plebiscycie uznali, że najbardziej przyjazne seniorom są Tychy. W nagrodę miasto otrzymało 10 tys. zł na dowolny projekt adresowany do seniorów. Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji, Rozwoju i Opieki „SERIO” zgłosiło najlepszy pomysł: cykl warsztatów, których efektem jest powstała właśnie książka kucharska.

– Za nami ponad trzy miesiące ciężkiej pracy. Od pomysłu, do podsumowania minęło sporo czasu. Przekonaliśmy urzędników, że warto zainwestować akurat w ten pomysł. Uwierzyli w nasz profesjonalizm i sami zarazili się do niego entuzjazmem – mówi Adam Zając ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji, Rozwoju i Opieki „SERIO”.

I dodaje: Projekt to cykl warsztatów, podróż sentymentalna, poznawanie no wych smaków, liczne sesje fotograficzne i obróbka graficzna wymagająca przede wszystkim cierpliwości. Poza tym to wiele godzin konsultacji i pracy, ale było warto! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym oficjalnie i dobrym duszkom projektu „Przepis na 60 plus” .

W książce tyskich seniorek znalazło się 26 „babcinych przepisów”, jak mówią same seniorki. Każda wybrała dwa swoje dania popisowe, z których ostatecznie wybrano jedno –ich zdaniem najlepsze, takie które najlepiej smakuje bliskim, przede wszystkim wnukom.

– Babcia zawsze gotuje najlepiej! To oczywiste – dlatego jestem pewien, że przepisy zawarte w tej książce będą cz ęsto wykorzystywane w niejednej tyskiej kuchni. Sam znajduję w niej smaki swojego dzieciństwa, ale także pomysły na dania, których nie znałem. Dziękuję wszystkim paniom za tę inspirację, za to, że zechciały podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem – to wspaniały i przy okazji niezwykle smaczny projekt! – mówi Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Same seniorki najbardziej obawiały się nie tego, czy wybiorą najlepszy przepis, ale sesji zdjęciowej, jaka towarzyszyła wydaniu książki. Musiały przełamać barierę i otworzyć się na „coś nowego”. Dziś zgodnie mówią, że poczuły się jak gwiazdy, do tej pory nikt nie poświecił im tyle uwagi.

– Jestem bardzo dumna i zachwycona tym, że nasza grupa seniorek, została zauważona i doceniona, to bardzo ważne dla nas na tym etapie życia – mówi Urszula Wower, autorka przepisu na śledzie w śmietanie.

Każda z autorek, otrzymała egzemplarz książki, pozostałe trafią do tyskich bibliotek. W listopadzie książka ma trafić do sprzedaży.


Źródło : http://umtychy.pl/