Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Tychach.

 


W tym roku od 16 do 22 września będzie obchodzony w Tychach Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W programie wiele atrakcji, a na zakończenie wielki finał na ul. Grota – Roweckiego, która 22 września od godziny 11.00 do 18.00 będzie zamknięta dla ruchu.

Ulica Grota – Roweckiego będzie zamknięta dla ruchu samochodowego od ul. Curie – Skłodowskiej do ul. Cyganerii 22 września od godziny 11.00 do 18.00. Pojawią się na niej piesi, rowerzyści, biegacze, szczudlarze  – wszystko po to, by pokazać, że miasto jest nie tylko dla samochodów.

  – W tym roku przewodnim hasłem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest hasło: „chodź z nami”, dlatego tego dnia to piesi będą najważniejsi, a ulica Grota- Roweckiego zamieni się w deptak z miejscami do relaksu i odpoczynku –   mówi   Iwona Ciepał – naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Tychach.

22 września o 11.00   inauguracyjna wycieczka z przewodnikiem Tyskim Szlakiem Spacerowym rozpocznie się o 11.00 na Placu św. Anny.     Szlak to blisko 8,5 kilometrowa, specjalnie oznaczona trasa z placu św. Anny na Paprocany. Po drodze można odwiedzić wiele ciekawych tyskich miejsc np. Stadion Zimowy, Tężnię Solankową czy Budynek Miastoprojektu. Uczestnicy niedzielnej wycieczki przejdą na ul. Grota- Roweckiego, gdzie będzie czekało wiele atrakcji.

Od godziny 11.30 organizatorzy zapraszają na warsztaty z pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego( 11:30, 13:00, 15:30, 17:00), warsztaty NORDIC WALKING ( godz. 12.30, 16.30) zakończone wspólnym spacerem z instruktorem, warsztaty i pokazy na rowerach BMX grupa Pineapple BMX ( godz. 12.00, 13.30, 16.00). W programie także szkoła zdrowego biegania prowadzona przez fizjoterapeutę i trenera personalnego, stanowiska VR (wirtualna rzeczywistość) i szkoła szczudlarzy. Ponadto fotobudka, kącik dla najmłodszych oraz wystawa zabytkowych autobusów.

– Pierwszy z nich to Jelcz 043 RTO „ogórek”, a drugi to Jelcz M11. Jeden z pojazdów będzie ustawiony na terenie wydarzenia, natomiast drugi (M11) będzie jeździć po mieście na krótkich zapętlonych trasach – mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy.

O godzinie 12.00 rozpocznie się II partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń – Tychy (24 km). Każdy uczestnik dostanie kamizelkę odblaskową. Dzień wcześniej   – 21 września o godz. 21:30 zaplanowano 143 Tyski Nocny Rajd Rowerowy (Start: Park Suble parking przy kościele Św. Jadwigi Śląskiej).

Po mieście 21-22.09.2019r kursować będzie bezpłatna linia autobusowa 390, która przejedzie przez przystanki Niepodległości oraz Grota Roweckiego dowożąc ludzi na imprezę. Rozkład będzie na stronie   www.umtychy.pl

W Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu włączyli się także tyscy przedsiębiorcy. Na hasło : „chodź z nami” przygotowali specjalne promocje.

W poniedziałek (16 września) we wszystkich punktach Lodowato w Tychach – będzie można dostać drugą gałkę lodów gratis, we wtorek (17 września) w Piccolo Cafe – kawa gratis, w środę (18 września) w Kolorowym Talerzu   w   lemoniada do zamówienia gratis,   w czwartek (19 września) w Polukrowane  przy zakupie 4 pączków – piąty gratis, a w piątek (20 września) w Podwodnym Świecie- dwie godziny w cenie jednej.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Tychy, a współorganizatorami – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Stowarzyszenie Sportowe NOL-Tychy.


Źródło : http://umtychy.pl/