VIII Tyski Półmaraton.

 


Od wielu lat jedna z niedziel września była prawdziwym świętem biegania w Tychach. Nie inaczej będzie w tym roku, ale po raz pierwszy od dłuższego czasu koncentracja organizatorów będzie skupiona na jednym biegu – Tyskim Półmaratonie.

MOSiR Tychy od 1996 roku jest organizatorem Międzynarodowego Tyskiego Biegu Ulicznego na dystansie 10 km. W 2018 roku odbyła się 23. edycja tego biegu. W 2012 roku do biegu na 10 km dołączył Tyski Półmaraton organizowany przez Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki w Tychach. Przez siedem lat, tego samego dnia, organizowano więc dwa biegi, jak również rywalizację dla najmłodszych biegaczy.

W tym roku organizatorzy dwóch biegów podjęli decyzję o skierowaniu wszystkich swoich sił i pomysłów do organizacji VIII Tyskiego Półmaratonu, który odbędzie się w niedzielę, 1 września. Biuro zawodów, start i meta będą zlokalizowane w Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego.

Powyższe oznacza, że w tym roku Międzynarodowy Tyski Bieg Uliczny nie odbędzie się. Niewykluczone jednak, że w przyszłych latach zawody te wrócą do kalendarza imprez MOSiR Tychy. Póki co razem ze Stowarzyszeniem Promocji Lekkiej Atletyki mamy nadzieję, że taka decyzja spowoduje podniesienie poziomu organizacyjnego Tyskiego Półmaratonu, na który serdecznie zapraszamy!

1 września 2019 godz. 10:00
Hala Sportowa Tychy – Piłsudskiego 20

Trasa prowadzi ulicami miasta Tychy (asfalt) oraz wokół jeziora Paprocańskiego (częściowo ubite trakty leśne)
Długość trasy: 21,0975 km. Trasa posiada atest PZLA.
Trasa będzie oznaczona znakami pionowymi co 1 km.

Na trasie będą znajdowały się cztery punkty z wodą pitną (5,4km, 8,5km, 12,8km, 18,3km).
Na drugim i trzecim punkcie oprócz wody będzie dostępny izotonik do dyspozycji uczestników.
W przypadku wysokiej temperatury organizator zapewni na trasie biegu punkty zraszające.
Na trasie przewidziane będą strefy kibica a na 10km będzie pomiar kontrolny.

PIĄTEK I SOBOTA 30-31.08.2019
Biuro zawodów i odbiór pakietów w Gemini Park Tychy, Towarowa 2c – 1 piętro w godz. 10:00-20:00.

NIEDZIELA 01.09.2019
Biuro zawodów, meta i miasteczko biegowe będzie umieszczone w okolicy Hali Sportowej w Tychach, Al. Piłsudskiego 20.
Start z ulicy Uczniowskiej obok Hali Sportowej i Mediateki.

W tym roku wracamy w okolice Hali Sportowej ale wprowadziliśmy trochę zmian w stosunku do trasy z 2017 roku. Startujemy z ulicy Uczniowskiej przy Mediatece w kierunku alei Piłsudskiego. Zaznaczymy tam mniej więcej strefy startowe i prosimy o ustawienie się w odpowiednich strefach. Start z tego miejsca będzie szeroki i atrakcyjny gdyż w stronę piekarni u Przewoźnika jest wzniesienie i osoby z tyłu będą miały widoczność na start widząc prawie 1700 uczestników biegu. Po starcie skręcamy w prawo i biegniemy całą szerokością alei lekko pod górę prawie do ronda Paprocańskiego gdzie zawracamy na szerokim przejściu dla pieszych. Po nawrocie w dół nadal całą szerokością ulicy mijając 2 ronda biegniemy aż do ronda Żwakowskiego cały czas lekko w dół. Skręt w prawo i płaskim odcinkiem ulicą Stoczniowców docieramy do ronda Świętej Jadwigi gdzie znowu skręcamy w prawo na ulicę Żwakowską. Tutaj przed rondem Sublańskim mamy nawrót (na ulicy) i mijamy znacznik 5km oraz dobiegamy do punktu odżywczego. Drugą stroną ulicy niż dotychczas wracamy aż na start i dosyć mocnym ale krótkim podbiegiem docieramy do drugiego punktu nawadniania przy piekarni u Przewoźnika. Następnie ulicą Uczniowską zbiegamy do alei Sikorskiego. To najbardziej pofałdowany odcinek dlatego znowu lekko pod górę biegniemy w stronę Alei Bielskiej gdzie mamy nawrót na przejściu dla pieszych i dłuugim zbiegiem kierujemy się w stronę Paprocan mijając przy Wodnym Parku Tychy znacznik 10km. Nad jezioro wbiegamy przy Hucie Paprockiej i kierując się w prawo szybko docieramy do trzeciego punktu odżywczego przy Barze – Dzika Plaża. Ubitym traktem leśnym na przemian z kostką obiegamy jezioro mijając w okolicy tzw. mostków znacznik 15km. Ze względu na trwającą budowę przystani trochę wcześniej niż to było poprzednio skręcamy do lasu i wybiegamy na ośrodek przy parku linowym. Przy ośrodku MOSIR mamy malutką agrafkę i okazję do skorzystania z ostatniego punktu z napojami. Około 80m podbiegu i wracamy na aleję Sikorskiego. Tu przy Piramidzie mamy zbieg przy którym warto lekko odpocząć przed finałowym podbiegiem. Przy kościele Karoliny mijamy już 20km ale niestety, aż do Przewoźnika trasa prowadzi po górę. Z tym, że dobrze wiemy że tam już meta wciąga zawodników i ostatnie 400m to mocny zbieg skręt w prawo i finisz pod halą sportową.