WIANO Festiwal – Tychy 2019.

 


plac Wolności 3, Tychy – 31 sierpnia 2019 r., godz. 18:00
Po raz kolejny Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki zapraszają do spotkania i współuczestniczenia w muzycznej, a tym razem także wizualnej podróży. Towarzyszyć nam będą tradycyjne melodie, słowa i rytmy, a z drugiej strony współczesne brzmienia i wizualne narracje. Tyski festiwal, po trzech latach poszukiwań znalazł dobre do tego miejsce – przy placu Wolności 3 – w otwartej przestrzeni pomiędzy Muzeum Miejskim, a siedzibą Stowarzyszenia Śląskie Zakłady Sztuki. Właśnie tu odbędą się trzy koncerty, które poprzedzi wernisaż fascynujących prac graficznych Marta Frej. Wszystkie wydarzenia koncentrują się wokół kobiet i ich wrażliwości.Festiwalowe warsztaty w Galeria Na Wolności poprowadzi Marta Frej – malarka, animatorka kultury, której graficzne memy biją rekordy popularności, stając się ikonicznymi znakami naszych czasów. Artystka będzie obecna w czasie całego wieczoru by rozmawiać i współdziałać razem z osobami zainteresowanymi jej sztuką.

W części muzycznej festiwalu usłyszymy trzy zespoły: Sutari, KAGYUMA oraz Mehehe.

Sutari – to siła trzech kobiecych głosów. Artystki eksperymentują z brzmieniami wplatając w śpiew różne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka:, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie, a także własne kompozycje.

KAGYUMA – kobiecy kwartet wokalny powstały we Wrocławiu jako eksperyment – próba połączenia barw, wrażliwości i inspiracji, użycia głosu jako instrumentu, poprzez wykorzystanie rozmaitych technik wokalnych. Głównym źródłem inspiracji dla tej czwórki energetycznych dziewczyn jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a środkiem wyrazu – głos w połączeniu z instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe).

Mehehe – multiinstrumentalny poetycki duet, który współtworzą Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari). Duet w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne, ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew, przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii, kupalnockowych zaklęć czy boginek krążących po lasach i bezdrożach.