Festiwal Auksodrone 2019.

 


Wartki nurt muzyki współczesnej, meandry jazzu, głębiny elektronicznych poszukiwań, bezpieczne zatoki tradycji – tym wszystkim rozbrzmiewać będzie druga edycja festiwalu AUKSODRONE, która odbędzie się w tyskiej Mediatece w pierwszy weekend października.

Muzycznemu przedsięwzięciu dowodzi znowu kapitan Marek Moś, wybitny skrzypek i dyrygent, który ma pod komendą najbardziej wszechstronną załogę w tej części świata, czyli AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy. 

AUKSODRONE to dziewięć koncertów podzielonych na trzy cykle – Contemporary OperaNew Wave Jazz i Electronics Studies – oraz szereg wydarzeń towarzyszących poświęconych temu, jak rodzi się muzyka i temu, co w nas się rodzi za jej magicznym dotknięciem.

Cykl Contemporary Opera wypełnią w tym roku trzy akty tryptyku „Drach. Dramma per musica”, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Za kanwę dzieła, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, posłużyła oczywiście arcyśląska powieść Twardocha, a w partiach solowych usłyszymy Joannę FreszelJana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego. Akompaniować będzie orkiestra AUKSO oraz Marcin Świątkiewicz (basso continuo). W sobotę, 5 października, zaprosimy również na spotkanie z twórcami „Dracha”, które poprowadziMichał Nogaś.

Podczas pierwszej edycji AUKSODRONE cykl koncertów jazzowych poświęcony był rodzimym gigantom gatunku, a tym razem usłyszymy, jak brzmi przyszłość tej muzyki. Leszek Możdżer skonstruuje ją z materiałów odnalezionych w dalszej i bliższej przeszłości – usłyszmy więc utwory        z albumu „Earth Particles”, powstałego na zamówienie zespołu Holland Baroque, ale też autorskie podejście pianisty do dziedzictwa Krzysztofa Komedy. Skrzypek Adam Bałdych pojawi się w Tychach w towarzystwie norweskiego Helge Lien Trio, z którym nagrał dwa znakomite albumy – „Bridges”        i „Brothers”. Z kolei saksofonista Maciej Obara, nasz człowiek w kultowym labelu ECM, zaprosi na scenę wirtuoza fortepianu Dominika Wanię, a orkiestrowe aranżacje na ten koncert przygotujeNikola Kołodziejczyk.

Electronics Studies będzie na tegorocznym AUKSODRONE bezprecedensową wyprawą do analogowych źródeł elektroniki. Jacaszek po raz pierwszy przełoży minimalistyczną strukturę swoich utworów na tak duży skład, ale mimo to planuje balansować „pomiędzy ciszą a szeptem”. Stefan Wesołowski, skrzypek i kompozytor biegle łączący sacrum z profanum, zastąpi elektroniczną warstwę swojej muzyki brzmieniami akustycznymi. Z kolei Marcin Lenarczyk – aka DJ Lenar – w swoich plądrofonicznych eskapadach zapuści się do Grecji, eksplorując pogranicze muzyki ludowej                   i popularnej.

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle we foyer Mediateki. Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider jedynych w swoim rodzaju Małych Instrumentów, poprowadzi warsztaty, których głównymi bohaterami będą woda, metal i drewno oraz ich zastosowanie w procesie kreacji i wykonywania muzyki. Joanna Bronisławska aka Asi Mina dowiedzie w praktyce, że najlepszym instrumentem i inspiracją do tworzenia muzyki jest człowiek, ale też rośliny i zwierzęta. Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator, zbada m.in. jaki wpływ na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia miały władze i atmosfera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Swoją selekcją nagrań eksplorować będą rok 1969, którego wydarzenia zmieniły muzykę i cały świat kultury.

Współorganizatorami AUKSODRONE są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Bilety w cenie 59 zł/dzień oraz 119 zł/karnet trzydniowy można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl.  Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z dziewięciu koncertów. Uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach, DJ-setach w foyer Mediateki jest bezpłatne.

Więcej na: www.auksodrone.com


Źródło : http://umtychy.pl/