Od 27 czerwca jeden bilet miesięczny na autobusy, tramwaje, trolejbusy i Koleje Śląskie.

 


Od 27 czerwca wystartuje nowa oferta biletowa dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na jednym bilecie miesięcznym będzie można korzystać z autobusów, tramwajów i trolejbusów, a także – w zależności od wybranej oferty cenowej – także z nieograniczonych przejazdów pociągami Kolei Śląskich.
Metrobilet to nowa oferta biletowa, dzięki której będzie można korzystać z transportu publicznego (tramwajów, autobusów i trolejbusów) organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a także z usług Kolei Śąskich. Wszystko za sprawą porozumienia Metropolii z samorządem województwa śląskiego, który odpowiada za połączenia kolejowe.

Bilet będzie można zakupić od 27 czerwca. – Emitentem biletu będą Koleje Śląskie, ale będzie on rozprowadzany na platformie Śląskiej Karty Usług Publicznych – poinformował Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, podczas sesji zgromadzenia w Sosnowcu. Dystrybucją biletu zajmie się także Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizujący w całej metropolii transport publiczny. Bilet będzie można nabyć w tysiącu punktów sprzedaży ZTM oraz przez internet.

Prace nad nową ofertą trwały ponad rok. – Mam nadzieję, że będziemy cieszyli się dobrym rozwiązaniem. Po pierwszym pół roku będziemy oceniać skuteczność wprowadzenia tej oferty i na bieżąco ją usprawniać – zadeklarował Karolczak.

Koncepcja Metrobiletu zakłada podział Metropolii na sześć stref. Pięć z nich obejmuje leżące w granicach GZM odcinki poszczególnych linii kolejowych prowadzących do Katowic, szósta – samą stolicę regionu.

Niezależnie od zakupionej wersji biletu, podróżny będzie mógł korzystać z komunikacji miejskiej (tramwajów, autobusów i trolejbusów) w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Najtańsza wersja będzie kosztować 119 zł i zapewni dodatkowo przejazdy pociągami KŚ na terenie Katowic. Droższy – za 179 zł – bilet zapewni dodatkowo przejazdy KŚ na terenie Katowic i jedną z wybranych linii (w odpowiadającej jej strefie dojazdowej, np. z Sosnowca, Tychów, Bytomia czy Gliwic), a najdroższy – za 229 zł – wszystkimi pociągami KŚ w obrębie GZM.

– Oferta powstała w wyniku połączenia dwóch ofert operatorów, przy upustach. Nasz – ZTM – upust to 40 proc., upust kolei to 30 proc. Łącznie dwa bilety kupowane osobno kosztowałyby ponad 35 proc. drożej niż w ramach Metrobiletu – przekonuje Karolczak.

Warto podkreślić, że to nie pierwsza oferta integrująca wszystkie rodzaje transportu w Metropolii. Kupując bilet miesięczny ZTM na spersonalizowanej karcie ŚKUP za 206,25 zł, można było korzystać wyłącznie z linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych organizowanych na zlecenie ZTM-u, bez możliwości skorzystania z pociągów. Taka opcja była możliwa dopiero przy zakupie Biletu Katowickiego – z tym, że obowiązywał on wyłącznie na terenie Katowic. Koszt takiego biletu to 119 zł.

Dla mieszkańców pozostałych gmin pozostawało do tej pory kupować Śląski Bilet Miesięczny. Umożliwia on podróżowanie komunikacją miejską w tańszym wariancie na terenie jednej gminy lub – w droższym wariancie – całej Metropolii. Do tego należy wybrać odcinek kolejowy, po którym odbywa się stałe przejazdy. I tak w wersji na jedną gminę i odcinek kolejowy do 5 km należy zapłacić 148 zł. Dystans zwiększa się co 5 km, co pociąga za sobą wzrost ceny odpowiednio – 166,40 zł, 184,80 zł, 203,20 zł, 221,60 zł, aż do najdroższego (141-240 km) 360,40 zł. W wariancie z biletem na komunikację miejską w całej Metropolii i odcinkiem kolejowym zaledwie do 5 km należy z kolei zapłacić 184 zł. Cena również zmienia się co 5 km, i tak za odcinek do 10 km zapłacimy 202,40 zł, do 15 km – 220,80 zł, do 20 km – 239,20 zł, do 25 km – 257,60 zł. Do 45 km, czyli na dystans zbliżony między Gliwicami a Sosnowcem, podróżny musiałby wydać 302,40 zł (kupując oddzielnie bilet okresowy KŚ za 110 zł i miesięczny ZTM na wszystkie linie zapłaciłby natomiast 316,25 zł). Najdroższy Śląski Bilet Miesięczny (w przedziale 141-240 km) to już koszt 396,40 zł.


Źródło : https://www.transport-publiczny.pl/