390 kilometrów na 390 urodziny Tyskich Browarów Książęcych.

 


Czterowiekowa historia Tyskich Browarów Książęcych to pretekst do celebrowania urodzin browaru w nietypowy sposób. Z takie założenia wyszli jego pracownicy i postanowili uświetnić jubileusz 390 lat Tyskiego Browaru przebiegając wspólnie aż 390 kilometrów w 3 dni! Start 7 już czerwca.

Idea biegu uświetniającego obchody 390-lecia Tyskich Browarów Książęcych zrodziła się wśród jego pracowników i od razu zyskała ogromne rzesze zwolenników. Do biegu zgłosiło się 56 chętnych reprezentujących niemal wszystkie działy browaru. W dniach 7-9 czerwca przebiegną łącznie dystans 390 kilometrów w zakładanym czasie 39 godzin. Jedni wybrali dystans 5 kilometrów inni zdecydowali się na 10 kilometrów.

– W browarze mamy wielu aktywnych biegaczy, więc pomysł trafił na podatny grunt. Ponieważ 390 km to jednak dosyć długi dystans, będący wyzwaniem nawet dla najwytrwalszych ultramaratończyków, postanowiliśmy zorganizować go w formie sztafety po terenie browaru. – mówi Dariusz Garnowski, dyrektor Tyskich Browarów Książęcych, jeden z pomysłodawców biegu. – W ten sposób możemy połączyć to co kochamy robić prywatnie z uczczeniem miejsca, z którego wspaniałej historii jesteśmy tak dumni. – dodaje.

Trasa biegu, stanowiącą pętlę o długości jednego kilometra, prowadzi przez najpiękniejsze fragmenty starej części browaru. Biegacze będą mogli z jednej strony podziwiać okoliczności przyrody, z drugiej zaś mijać historyczne budynki, m.in bednarnię, smolarnię, stare ambulatorium, willę dawnego dyrektora browaru, remizę czy stajnię.

– Kiedy usłyszałem iż na obchody 390-lecia browaru planowana jest sztafeta dookoła browaru, wiedziałem że muszę w niej uczestniczyć. – komentuje Piotr Noras, szef techniki w Tyskich Browarach Książęcych, fan biegania związany z browarem od kilkunastu lat. – Mój start zaplanowany jest na godzinę drugą w nocy. Bieg w nocy, w ciszy, wśród zabytkowych murów browaru o czterowiekowej tradycji warzenia piwa będzie dla mnie nie tylko wydarzeniem sportowym ale przeżyciem duchowym. – podsumowuje.

Jubileuszowy bieg startuje 7 czerwca o 20:00, a ostatni zawodnik w osobie samego dyrektora browaru powinien zameldować się na mecie w niedzielę około 11:00. Na wszystkich uczestników czekają  pamiątkowe medale oraz wspólna fotografia, która z całą pewnością znajdzie swoje miejsce
w kronikach browaru.

Tyskie Browary Książęce to coś więcej niż tylko miejsce powstawania piwa Tyskie, zwanego „Złotem Tychów”. Jednocześnie jest to jeden z najnowocześniejszych browarów w Europie. Przede wszystkim jednak to wspólnota ludzi, których łączy pasja do jego warzenia oraz, jak udowadniają pracownicy, wiele innych pasji.

Jako perła architektury Śląska, Tyskie Browary Książęce są także atrakcją turystyczną udostępnioną zwiedzającym. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, zobaczyć na własne oczy jak warzone jest tu piwo i przejść na TY z tradycją czterech wieków pasji piwowarskiej. Tych, którzy chcą zajrzeć do Browaru, zapraszamy na stronę www.zwiedzbrowar.pl


Źródło : https://www.kp.pl/