Pro Junior System : 400 tysięcy złotych dla GKS-u Tychy.

 


Zwycięzcą programu Pro Junior System w Fortuna 1 Lidze zostały Wigry Suwałki, które w ten sposób zarobiły 1,6 miliona złotych. Łącznie siedem najlepszych klubów w klasyfikacji PJS zarobiło aż 6 milionów złotych.

Przypomnijmy, jakie zasady obowiązują w programie Pro Junior System. Punkty mogą zdobywać młodzieżowcy, którzy posiadają obywatelstwo polskie i którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończą 21. rok życia lub są młodsi.

Co ważne, dodatkowo premiowani są wychowankowie, czyli piłkarze, którzy są zarejestrowani w klubie, z przerwami lub nie przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia i 21. rokiem życia. Wszystkie kryteria opisujące program PJS dostępne są TUTAJ.

Przez cały sezon to Wigry Suwałki liderowały w klasyfikacji Pro Junior System, jednak aby otrzymać pieniądze drużyna musiała utrzymać się w Fortuna 1 Lidze. Po dramatycznych ostatnich minutach sezonu, kiedy to Wigry najpierw wyszły na prowadzenie w starciu z Rakowem Częstochowa, a następnie Bytovia za sprawą gola bramkarza Andrzeja Witana pokonała GKS Katowice, cud stał się faktem i Wigry dalej są pierwszoligowym zespołem. Radość w Suwałkach jest tym większa, że udało się również wygrać klasyfikację PJS i zarobić 1,6 miliona złotych. W barwach biało-niebieskich w sezonie 2018/2019 zagrało aż 11 młodzieżowców.

Drugie miejsce zajął ŁKS Łódź, który swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim dwóm wychowankom – Janowi Sobocińskiemu i Piotrowi Pyrdłowi. W ŁKS-ie punktował także Jakub Kostyrka. Łodzianie zarobił 1,3 miliona złotych, a co więcej wywalczyli awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak widać, stawianie na młodych może iść także w parze z sukcesem sportowym.

Na kolejnych nagradzanych miejscach uplasowali się Podbeskidzie Bielsko-Biała, Warta Poznań, Odra Opole, GKS Tychy oraz Stomil Olsztyn. Polski Związek Piłki Nożnej łącznie przeznaczył na nagrody 6 milionów złotych.

W całym sezonie zagrało łącznie 113 młodzieżowców. Pierwszoligowi młodzieżowcy zostali docenieni również przez trenerów reprezentacji młodzieżowych U-20 oraz U-21. Do kadry Jacka Magiery powołania otrzymali Milosz Mleczko, Jan Sobociński, Serafin Szota, Adrian Łyszczarz, Michał Skóraś i Tymoteusz Puchacz. Z kolei do reprezentacji Czesława Michniewicza powołania dostali Przemysław Płacheta i Kamil Pestka. 1 liga kolejny raz udowodniła, że może być odpowiednim miejscem do ogrywania młodzieżowców w seniorskiej piłce.

Nagrody pieniężne za program Pro Junior System w sezonie 2018/2019:

1. Wigry Suwałki – 1,6 miliona złotych,
2. ŁKS Łódź – 1,3 miliona złotych,
3. Podbeskidzie Bielsko-Biała – 1,1 miliona złotych,
4. Warta Poznań – 800 tysięcy złotych,
5. Odra Opole – 600 tysięcy złotych,
6. GKS Tychy – 400 tysięcy złotych,
7. Stomil Olsztyn – 200 tysięcy złotych.