„Gdy zabraknie mi słów…” – V LOGOS FEST – Tyski Festiwal Słowa.

 


Teatr Mały – 15 maja 2019 r., godz. 18.30

/ 45 – 65 zł

Koncert piosenek Jeremiego Przybory z gościnnym udziałem Doroty Miśkiewicz i Bronisława Wrocławskiego /impreza gościnna/

 „Gdy zabraknie mi słów” to przedostatnia strofa „Listu do jedzącej Eurydyki” Jeremiego Przybory – patrona literackiego tegorocznego LOGOS FEST. Listy to zaś ta forma literacka, w oparciu o którą zbudowana jest tegoroczna festiwalowa premiera.

Mistrzowsko interpretowane przez wybitnych aktorów: Bronisława Wrocławskiego i Katarzynę Herman perły sztuki epistolarnej to korespondencja pomiędzy patronem tegorocznego festiwalu, a jego młodszą koleżanką po piórze Agnieszką Osiecką, której poświęciliśmy edycję LOGOS-u w roku 2016. W tej niezwykłej rozmowie poznamy tych autorów jako ludzi o ogromnej wrażliwości, targanych namiętnością (w tym przypadku wzajemną) i ukazujących jak bardzo namiętność ta uruchamia w nich talent twórczy, bo przecież pod wpływem ich relacji zrodziły się takie utwory, jak: „Moja dziewuszka nie ma serduszka”, „Podła na pasku kłamstw mnie wiodła”, „Tango Kat” z legendarnym refrenem „Katuj! Tratuj! Ja przebaczę wszystko ci jak bratu”, czy nawiązujący do archetypu mitycznych kochanków z Werony „O, Romeo”. Te i inne, mniej znane pieśni kojarzone głównie z repertuarem rodem z „Kabaretu Starszych Panów” wykonają w wyprodukowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach koncercie: Dorota Miśkiewicz, Klaudia Walencik, Anna Buczkowska oraz Paweł Drzewiecki – autor scenariusza i reżyser widowiska. Akompaniować będą im znani z AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy muzycy Acoustic Quartet.

Zaś „Listy na wyczerpanym papierze”, jak nazywała korespondencję Przybory i Osieckiej Magda Umer – przyjaciółka i powiernica obojga autorów, wprowadzając widzów w klimat poszczególnych utworów, umożliwią zgromadzonym tego dnia w Teatrze Małym słuchaczom przypomnienie sobie, jak pięknie można mówić o miłości i by oddać jej temperaturę, jak finezyjnych konstrukcji zdaniowych i metafor można używać. Przybora po latach wyznał Umer, wręczając Jej kopertę z listami od Osieckiej: „…doszedłem do wniosku że nie jestem w stanie tego zniszczyć. Myślę, że literatura polska by nam tego nie wybaczyła”. Dlatego też pochylając się nad tymi tekstami, realizatorzy koncertu myśląc oń jak o wyjątkowych utworach literackich, odrywają się niejako od pierwotnych powodów ich powstawania. Bądźcie więc Państwo z nami 15 maja 2019 roku, podczas inauguracji LOGOS FEST 2019, bo nieobecności na tym koncercie możecie nie wybaczyć sobie jeszcze długo.

Wystąpią:

Katarzyna Herman,

Bronisław Wrocławski,

Dorota Miśkiewicz,

Klaudia Walencik,

Anna Buczkowska,

Paweł Drzewiecki

z towarzyszeniem Acoustic Quartet – kwartetu smyczkowego muzyków AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy w składzie:

Marcin Sidor –  skrzypce
Ewa Sidor – altówka
Mateusz Mańka – wiolonczela

Mateusz Kołakowski – fortepian

z gościnnym udziałem Katarzyny Gacek-Duda – flet

aranżacje utworów: Kamil Pawłowski

ORGANIZATOR:
MCK Tychy
CZAS TRWANIA:
120 min.
BILETY:
w cenie 45 zł przedsprzedaż do 5 maja, 65 zł cena regularna od 6 maja do nabycia w kasie Teatru Małego oraz w kasie MCK Tychy
REZERWACJA MIEJSC W KASIE TEATRU:
tel. 32 227 36 17. Odbiór zarezerwowanych biletów – najpóźniej 14 dni przed wydarzeniem.
UWAGA!
Impreza gościnna – karty „Aktywni 60 plus” oraz „3 + liczna rodzina” nie są honorowane.

Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/