Domy Bezdomne. Spotkanie z Dorotą Brauntsch.

 


Muzeum Miejskie, pl. Wolności – 9 maja 2019 r., godz. 18:00

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. „Dom jest jak człowiek”. Nasze spotkania zorientowane będą na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro – siedlisko, ulicę, osiedle, parafię – małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi będą autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Pierwszym gościem nowego cyklu będzie Dorota Brauntsch, autorka entuzjastycznie przyjętej książki „Domy Bezdomne”.

Ten zbiór reportaży wydany w 2019 roku to debiut autorki i to w podwójnej roli: pisarki i fotografki. Dorota Brauntsch od 2016 roku uwiecznia dziewiętnasto- i dwudziestowieczną architekturę murowaną ziemi pszczyńskiej. Bohaterami jej wypełnionych nostalgią zdjęć są mieszkalne budynki, często opuszczone, zanurzone we mgle, w ciepłym świetle, bujnej roślinności. Zapomniane i podupadające domostwa stały się kanwą opowieści o lokalnej społeczności, przemianach obyczajowych i cywilizacyjnych, o ingerencji w przyrodę i o integracji z nią, a przede wszystkim o mieszkańcach, których życie toczyło się pomiędzy ceglanymi murami. Domy przemówiły głosami nie tylko mieszkańców, sąsiadów, ale także architektów i etnografów. Autorka z dużym talentem i czułością opisuje krajobraz Górnego Śląska, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość, zachodzi mgłą.

Dorota Brauntsch poświęciła kilka lat na słuchanie opowieści. Tym razem będzie można posłuchać jej.

Na spotkanie z autorką zapraszamy 9 maja o godz. 18.00 do Muzeum Miejskiego w Tychach (pl. Wolności 1).

Domy Bezdomne
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Warszawa 2019

Dorota Brauntsch – absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaże publikowała na łamach magazynu „DesignAlive” i kwartalnika „Fabryka Silesia”. W 2017 roku otrzymała stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich. O jej fotograficzno-reporterskim projekcie Ceglane Domy pisały m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, Silesion.pl


Źródło : http://umtychy.pl/