Czipowanie psów w Bieruniu.

 


Informujemy, że w gminie Bieruń trwa akcja nieodpłatnego, trwałego oznakowania zwierząt (czipowania). Zachęcamy, aby zgłosić się z czworonogiem do lecznicy.

Akcja ta finansowana jest z budżetu Gminy Bieruń.

Znakowanie psów będą przeprowadzać wyznaczone lecznice, tj:

1) Vita-Vet, ul. Licealna 19, 43-150 Bieruń,

2) Amigo, ul. Warszawska 246, 43-155 Bieruń.

CZIPOWANIE (chipowanie), czyli elektroniczne znakowanie psów to jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt.

Czipowanie psów jest bezpłatne!  Akcja finansowana jest z budżetu Gminy Bieruń.

O czym warto wiedzieć?

–  Dzięki czipowaniu można szybko ustalić właściciela zagubionego psa i zawiadomić go o odnalezieniu ulubieńca.

–  Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku.

– Czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.

– Mikroprocesor wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia.

–  Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem by podróżować ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej.

Dlaczego warto czipować?

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili znalezienia zagubionego psa, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu oraz błyskawicznie powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.

Jak wygląda i jak działa czip?

Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.

Jak przebiega czipowanie?

Zaczipowanie polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia elektronicznego mikroprocesora (mikroczipa). Wszczepienie odbywa się za pomocą igły przypominającej normalne strzykawki i igły do robienia zastrzyków o troszkę większej średnicy. Czynność tą wykonuje się tylko raz w życiu psa i jest ona właściwie bezbolesna.

Jak odczytać mikroczip?

Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. Mikroczip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest z powrotem do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie. Cała procedura trwa mniej niż sekundę.

Gdzie można odczytać czip?

Odległość odczytu przy użyciu standardowego kieszonkowego czytnika waha się w granicach 5 – 10 cm i uzależniona jest głównie od rozmiaru jego anteny czytnika. Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych, komendach Policji oraz Straży Miejskiej w całym kraju.

Korzyści dla właścicieli psów

Właściciele psów czują się zabezpieczeni w przypadku nagłego zaginięcia psa lub gdy ich zwierzę zostałoby ukradzione. Sprzedaż psa z wszczepionym mikroprocesorem przez osobę, która go sobie przywłaszczyła w nielegalny sposób byłaby dla niej wyjątkowo ryzykowna. Z kolei pies, który zaginąłby miałby prawie pewną szansę na odnalezienie swojego domu. Czytnik, który zostaje przystawiony do miejsca, gdzie znajduje się mikroprocesor odczytuje numer, pod którym jest zarejestrowany pies. Na podstawie tego numeru w bazie danych uzyskuje się informacje o właścicielu psa oraz jego adres.


Źródło : https://www.bierun.pl/