Już za miesiąc młodzieżowy mundial w Tychach.

 


Na niewiele ponad miesiąc przed rozpoczęciem młodzieżowego mundialu, w Łodzi zaprezentowano we wtorek główne trofeum imprezy. O puchar FIFA uczestnicy mistrzostw będą rywalizować m.in. na stadionie miejskim na Widzewie, który będzie główną areną turnieju.

– Mistrzostwa świata U-20 to fantastyczna impreza, na której w przeszłości grali wspaniali piłkarze. To impreza, która będzie promocją Polski, Łodzi, naszej organizacji, gościnności, serdeczności, bezpieczeństwa. Wszyscy na przełomie maja i czerwca będą czuli się w Polsce fantastycznie – zapewnił Boniek podczas konferencji prasowej.

Prezes PZPN jest przekonany, że będzie to również turniej o wielkich walorach piłkarskich. – Kiedy oglądam bramki i akcje z ostatniego mundialu U-20, to jest to coś wielkiego – tłumaczył.

Szef związku pytany o cele postawione przed polską reprezentacją prowadzoną przez trenera Jacka Magierę wskazał, że jest nim wyjście z grupy, w której biało-czerwoni będą rywalizować z Kolumbią, Tahiti i Senegalem.

– Kiedy gramy w mistrzostwach świata u siebie, oprócz ambicji organizacyjnych, mamy też ambicje sportowe. Trener Magiera zdaje sobie sprawę, że naszym podstawowym celem jest awans do fazy pucharowej. Mam nadzieję, że na tym stadionie wespół z kibicami z Łodzi i całej Polski, pomożemy reprezentacji aby ten cel osiągnęła. Wyjście z grupy to jest to, czego wymagamy. Co się stanie później, trudno przewidywać – zaznaczył Boniek.

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami były uczestnik MŚ U-20 w 1995 r. Fernando Morientes przyznał, że dla młodego gracza występ na imprezie tej rangi jest wielkim przeżyciem. „To był jeden z najważniejszych turniejów, w jakim brałem udział. Musimy spodziewać się, że wśród 20-latków, których zobaczymy w Polsce wielu w przyszłości może okazać się gwiazdami futbolu” – powiedział były napastnik Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii.

W mistrzostwach świata będą rywalizować 24 drużyny, które rozegrają 52 mecze w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie, Tychach oraz Bielsku-Białej. Grupowymi rywalami Polaków w Łodzi będzie Kolumbia, z którą zmierzą się w meczu otwarcia 23 maja (godz. 18) oraz Tahiti (26 maja, 20.30) i Senegal (29 maja, 20.30). Do 1/8 finału awansują po dwa czołowe zespoły z sześciu grup i cztery z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.

Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni zaplanowano spotkanie o trzecie miejsce.

Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna – sześć i Brazylia – pięć. W 2017 roku w Korei Południowej tytuł zdobyli Anglicy, którzy w finale pokonali Wenezuelę 1:0. Do tegorocznej edycji te drużyny nie awansowały.

Uczestnikami turniejów były późniejsze sławy futbolu m.in: Diego Maradona, Lionel Messi, Thierry Henry, Luis Figo, Paul Pogba, czy Antoine Griezmann.

W 1983 roku Polacy stanęli na najniższym stopniu podium, a w 1979 roku wywalczyli czwarte miejsce. Wtedy w MŚ rywalizowało jeszcze 16 zespołów.


Źródło : https://www.polsatsport.pl/