Literatura w podróży – Koleje Śląskie świętują Światowy Dzień Książki.

 


Rok 2019 obchodzimy pod znakiem szeroko pojmowanej kultury, przygotowując dla naszych podróżnych i wszystkich mieszkańców regionu niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury. To właśnie ta ostatnia gałąź tematyczna będzie szczególnie obecna na kolei w najbliższy wtorek, czyli 23 kwietnia. Data oczywiście nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie wówczas przypada Światowy Dzień Książki.

Wśród atrakcji zaplanowanych na ten dzień znajdzie się między innymi czytanie fragmentów książki w pociągu. Tego typu atrakcje będą się pojawiać również w kolejnych miesiącach, nierzadko z udziałem samych autorów danych publikacji. Jednak ten pierwszy wtorkowy odczyt symbolicznie zainauguruje prezes Wojciech Dinges.

– Muszę przyznać, że pomysłów na ten pierwszy odczyt miałem co najmniej kilka, w tym znaczna część oczywiście poruszająca w mniejszym lub większym stopniu temat kolei. Ostateczną decyzję co do wyboru pozwolę sobie zachować w tajemnicy, zdradzić mogę natomiast, że będę miał przyjemność poczytać podróżnym jadącym z Katowic w kierunku Tychów, Pszczyny – mówi prezes Dinges. – Poprzez nasze akcje chcemy z jednej strony promować kulturę, a z drugiej pokazywać, że pociąg nie musi być jedynie formą transportu, ale również miejscem na – w tym wypadku – literackie spotkania, a przede wszystkim podróż z książką. Oczywiście wtorkowe obchody Dnia Książki to tylko część z wielu atrakcji przygotowywanych przez nas w ramach Roku Kultury, stąd też zachęcamy do uważnego śledzenia kolejnych odsłon tej kampanii. – podsumowuje.

Z pewnością interesującą niespodzianką dla miłośników książek będzie również rozpoczęcie akcji bookcrossingu w pociągach. To coraz bardziej popularne w Polsce przedsięwzięcie polega na tym, by zostawiać przeczytane przez siebie książki w miejscach publicznych, promując tym samym nie tylko literaturę, ale również ideę nadawania przedmiotom nowego życia. W myśl powyższych zasad 23 kwietnia po raz pierwszy „uwolnimy” w swoich pociągach kilkadziesiąt różnego rodzaju publikacji, które będą mogły umilać czas w podróży. W kolejnych miesiącach akcja będzie losowo powtarzana, a same książki przeznaczone na ten cel będą pochodzić nie tylko od współpracujących z nami wydawnictwami, ale również z księgozbiorów naszych pracowników.

Jeśli zatem w najbliższym czasie ktoś z Państwa znajdzie w pociągu książkę opatrzoną charakterystyczną pieczątką z logiem Roku Kultury, to śmiało może zabrać ją ze sobą w dalszą podróż. Warto przy tym jednocześnie przypomnieć, że sama idea bookcrossingu zachęca do tego, by po przeczytaniu książkę po raz kolejny „wypuścić na wolność” – czy to na szkolnym korytarzu, w autobusie, w poczekalni u lekarza czy właśnie w pociągu. Zachęcamy zatem nie tylko do korzystania z książek uwalnianych przez nas, ale również do tego, by samemu wypuszczać swoje książki w obieg, zostawiając je w pociągu. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji widok czytających podróżnych w naszych pociągach będzie jeszcze częstszy.

Dodatkowo na wszystkich pasjonatów literatury czeka 23 kwietnia jeszcze kilka drobnych niespodzianek, jak np. możliwość pozyskania oryginalnej zakładki do książek czy zdobycie torby z książkami w konkursach organizowanych przez naszych partnerów – Radio eM i portal Silesia Info Transport.


Źródło : https://www.kolejeslaskie.com/