Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy.

 


Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach Sp. z o.o. wzbogaciło swoją flotę pojazdów o nowy autobus, który zgodnie z założeniami Metropolii ma kolor żółty.  Pierwszy autobus w barwach Metropolii wyróżnia się wśród innych autobusów w Tychach, które są rozpoznawalne w całym regionie jako żółto-zielone.

Jednak zgodnie z założeniami Metropolii w tym kolorze będą wszystkie autobusy komunikacji miejskiej dedykowane liniom regularnym Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Nowy nabytek to nowoczesny pierwszy Solaris Urbino 18 IV generacji w tyskiej zajezdni, wyróżniający się m.in. tym, że aby go odpalić kierowca musi dmuchnąć w alkomat znajdujący się w kabinie kierowcy, a ten połączony jest z układem zapłonowym silnika. Tym samym kierowcy będą dodatkowo badani pod kątem trzeźwości przed wyjazdem z zajezdni dwukrotnie (pierwszy raz przez dyspozytora przed rozpoczęciem pracy, drugi raz przed uruchomieniem autobusu).

W autobusie jest też przycisk, którym kierowca z pierwszej zmiany wymusza test trzeźwości dla kierowcy z drugiej zmiany. Po wyłączeniu silnika autobus może przejechać jeszcze przez piętnaście minut. To oznacza, że jeśli np. kierowca ma przerwę śniadaniową – 20 minut, bądź też stoi na pętli końcowej czekając na następny kurs, to ponownie musi wykonać test.

Wyjątkowość nowego autobusu to nie tylko nowy design i alkomat, ale również fakt, że jest to pierwszy pojazd przystosowany do przewozu rowerów. W drugich drzwiach rowerzyści znajdą specjalny stojak, w którym można zamocować i przewieźć rower. Dużo więcej miejsca w autobusie przeznaczono również na wózki – to również pierwszy autobus fabrycznie przygotowany do przewozu równocześnie dwóch osób na wózkach inwalidzkich. Miejsca dla wózków są przygotowane w drugich i trzecich drzwiach pojazdu i oznaczone dla ułatwienia specjalnie piktogramami.

O bezpieczeństwo pasażerów poza nowoczesnymi systemami kontroli trakcji (ASR) oraz ESP – (dzięki czemu poprawiono bezpieczeństwo na zakrętach), dba również pełny monitoring pojazdu (wnętrze filmuje siedem kamer, do tego jedna z kamer rejestruje to co dzieje się przed pojazdem, a druga to co jest za nim).

Klimatyzacja jest tu również standardem i  obejmuje całe wnętrze oraz kabinę kierowcy. Zostawiono jednak pasażerom okna uchylne jak i przesuwne, które stanowią doskonałe uzupełnienie i dają dodatkowe możliwości np. w dni kiedy klimatyzacja jest zbędna.

Nowy Solaris cechuje się trwalszą, lżejszą oraz bardziej dopracowaną konstrukcją, zarówno pod względem technicznym, jak i stylistycznym. Dzięki nowym technologiom zredukowano poziom hałasu oraz natężenie wibracji w pojeździe. Cały pojazd został oświetlony w technologii LED, zastosowano tzw. „światło pośrednie”, które ułatwia kierowcy jazdę po zmierzchu. Autobus stał się stabilniejszy dzięki obniżeniu pojazdu o 50 mm (z zachowaniem tej samej wysokości wnętrza pojazdu).

Na zakończenie warto dodać, że jest to kolejny autobus PKM Tychy zasilany gazem ziemnym CNG. Autobusy gazowe emitują aż o 70% mniej zanieczyszczeń powietrza niż najnowsze autobusy z silnikami diesla spełniającymi normy emisji spalin EURO 6, ponadto redukują hałas o 2-3 dB.

Autobus swoją premierę będzie miał podczas 11 edycji Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 2019, która odbędą się w EXPO Silesia w dniach 16-17 kwietnia 2019r. Po targach autobus pojawi się na liniach obsługiwanych przez PKM Tychy.


Źródło : https://www.pkmtychy.pl/