MoTyF : „Moskwa Pietuszki” w wykonaniu Mariana Opani.

 


Uwaga!  Zmiana w programie XII Tyski Festiwal Monodramu MOTYF – występ Mariana Opani nie odbędzie się (z powody choroby aktora). Festiwal zainauguruje występ Stanisławy Celińskiej.

 

Teatr Mały – 20 marca 2019 r., godz. 18.30

bilety : 50 zł
Inauguracja XII Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF /impreza gościnna/

Marian Opania w monodramie „Moskwa Pietuszki”
Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator XII edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF zaprasza na spektakl inaugurujący to święto teatru jednego aktora – „Moskwa Pietuszki”, wyprodukowany przez Teatr Ateneum w Warszawie.
Mistrzowski monodram Mariana Opani to poetycka podróż pociągiem w głąb siebie. Jej stacje wyznaczają kolejno opróżniane butelki, ale nie jest to tylko opis pijackiej degrengolady, ale pełna humoru, ironii i goryczy opowieść o miłości i życiu.
Czy wiecie, z czego składa się koktajl alkoholowy „Łzy komsomołki”? „Balsam kanaański”? A „Psia krew” albo „Duch Genewy”, najsłynniejsze koktajle w dziejach literatury? Jeśli w tym celu nie przeczytaliście jeszcze niewielkiej a genialnej powieści „Moskwa-Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa , idźcie na spektakl Mariana Opani wykonującego w Ateneum piekielny i zabójczy monodram, po którym nikt już spokojnie nie wejdzie do sklepu monopolowego. Utwór ten, napisany prawie pół wieku temu i do końca istnienia Związku Radzieckiego zakazany w tym kraju, to nie tylko opowieść o dogłębnym, nieokiełznanym i wyrafinowanym piciu wszystkiego, co nosi znamiona alkoholu. To także liryczna, przejmująca poetycka opowieść o miłości i zmarnowanym życiu. O podróży pociągiem do granicy marzeń, której początkiem jest Moskwa, a końcem mała stacja Pietuszki. Zaś aktorska maestria Mariana Opani dorównuje cudownemu szaleństwu bohatera książki Jerofiejewa.
Spektakl przygotowany w roku jubileuszowym, z okazji 90-lecia Teatru Ateneum.
Premiera: 3 czerwca 2018
Twórcy:
Autor: Wieniedikt Jerofiejew
Przekład: Andrzej Drawicz
teatralizacja tekstu, reżyseria i wykonanie: Marian Opania
scenografia: Marcin Stajewski
kompozytor: Jerzy Satanowski
projekcje: Franciszek Barciś, Łukasz Kustrzyński

ORGANIZATOR:
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
CZAS TRWANIA:
120 minut
BILETY:
W cenie 50 złotych do nabycia w kasie Teatru Małego i na stronie Ticketmaster.pl
REZERWACJA MIEJSC W KASIE TEATRU:
tel. 32 227 36 17. Odbiór zarezerwowanych biletów – najpóźniej 7 dni przed wydarzeniem.
UWAGA!
Impreza gościna – karty „Aktywni 60 plus” oraz „3 + liczna rodzina” nie są honorowane.