Montaż czytników ŚKUP w autobusach PKM Tychy.

 


W autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach rozpoczął się montaż czytników kart w ramach budowy systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Czytniki pojawią się we wszystkich autobusach i busach.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) łączy w sobie bilet komunikacji miejskiej, nośnik podpisu elektronicznego oraz tzw. e-portmonetkę umożliwiającą płacenie za usługi w wielu śląskich urzędach i instytucjach miejskich.

Obecnie działa już 4760 czytników kart ŚKUP w 1300 autobusach kursujących na zlecenie ZTM.

Aktualnie we wszystkich pojazdach zakładana jest nowa sieć kablowa, która umożliwi zasilanie czytników oraz transfer danych do komputera pokładowego. W zależności od modelu pojazdu, wiązki przewodów prowadzone są w poręczach lub pod sufitem autobusu.

Oprócz standardowych czytników kart zbliżeniowych, w każdym pojeździe zainstalowane zostanie także jedno urządzenie dwufunkcyjne, które umożliwiać będzie również kasowanie tradycyjnych, papierowych biletów.

Czytniki kart zbliżeniowych będą proste w obsłudze. Wyposażone będą w ciekłokrystaliczny wyświetlacz, przekazujący komunikaty, oraz przyciski, dzięki którym pasażer będzie mógł wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z kartą – skasować bilet oraz sprawdzić i zaktualizować stan konta.

Po wybraniu właściwej opcji oraz przyłożeniu karty do czytnika, w ciągu niespełna sekundy żądana informacja przesłana zostanie do zainstalowanego w autobusie komputera pokładowego. „Dalszą drogę z pojazdu do Centrum Przetwarzania Danych sygnał pokona już bezprzewodowo z wykorzystaniem sieci GPRS. Ten sam system wykorzystywany jest między innymi przy pakietowej transmisji danych w telefonii komórkowej. Zapewniona w ten sposób dwukierunkowa łączność umożliwi błyskawiczną aktualizację danych zawartych na karcie ŚKUP”.

Śląska Karta Usług Publicznych to system informatyczny pozwalający na obsługę płatności za usługi dostarczane przez instytucje publiczne. Równolegle do funkcji pieniądza elektronicznego karta stanowić będzie identyfikator mieszkańca oraz nośnik certyfikatu podpisu elektronicznego. System pozwoli na korzystanie z różnych usług: komunikacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, bibliotecznych oraz znanego już mieszkańcom systemu płatnego parkowania.


Źródło : https://www.pkmtychy.pl/