Nauka i sport.

 


Na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjum już od przyszłego roku szkolnego czekają dwie klasy mistrzostwa sportowego. Rekrutację będzie prowadził Zespół Szkół nr 1 Tychach, a oficjalnym patronem projektu został Tyski Sport SA.

– Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów. Do tej pory otrzymywaliśmy od nich wiele sygnałów, że takich klas brakuje w naszym mieście. Dzięki porozumieniu z Zespołem Szkół nr 1 otwieramy nowy etap w szkoleniu młodzieży. Mamy nadzieję, że już za kilka lat uczniowie klas mistrzostwa sportowego będą stanowić o sile GKS Tychy – mówi Krzysztof Woźniak, wiceprezes Tyski Sport SA.

Zadowolenia nie ukrywa też dyrektor Zespołu Szkół nr 1, Grażyna Jurek: – Bardzo cieszymy się na nowe otwarcie, mamy doświadczenie w pracy z młodzieżą uzdolnioną sportowo, obecnie w szkole uczą się już piłkarze GKS Tychy. W klasach mistrzostwa sportowego chodzi o to, aby młodym ludziom zapewnić wysoką jakość edukacji i wspierać karierę sportową. Nauka i sport umiejętnie pójdą ze sobą w parze, tak aby każdy uczeń odniósł sukces na miarę swoich indywidualnych umiejętności, zgodnie również z misją szkoły „nieważne kim byłeś, u nas odkryjesz siebie”.

Zespół Szkół nr 1 wspólnie z GKS Tychy uruchomią dwie klasy sportowe. Na absolwentów gimnazjum czeka 15 miejsc, z kolei uczniowie po szkole podstawowej mogą liczyć na przyjęcie 20 osób. Rekrutacja rozpocznie się 13 maja. Dziesięć dni później klub przeprowadzi testy dla wszystkich chętnych. Młodzi piłkarze będą oceniani nie tylko na boisku.

– Naszym hasłem przewodnim jest: „piłkarz równa się dobry uczeń”. Bardzo ważnym elementem będzie dla nas podejście ucznia do obowiązków szkolnych. W związku z tym wspólnie ze szkołą postanowiliśmy rozszerzyć przedmioty matural – ne i dać możliwość nauki drugiego języka obcego. Niezwykle istotny jest również zintegrowany plan zajęć z treningami. Często rodzic musi wybierać, co jest ważniejsze. W naszych klasach nie będzie miał takiego problemu – podkreśla Piotr Mrozek, koordynator grup młodzieżowych GKS Tychy.

Ponadto na uczniów czeka 16 specjalistycznych godzin lekcyjnych w tygodniu, które będą prowadzone pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Zajęcia będą odbywać się również na terenie obiektów GKS Tychy. Młodzi piłkarze będą bardzo blisko pierwszej drużyny, każdy kto będzie się wyróżniał, otrzyma zaproszenie do treningów z pierwszoligowym zespołem.


Źródło : TYSKI Informator Samorządowy NR 6/581