Od Malucha do Seniora – Tychy miastem ludzi aktywnych.
W Tychach działa Bank Aktywnych Ludzi Miasta – BAZA. Projekt, podobnie jak w latach ubiegłych, skierowany jest do mieszkańców oś. A, głównie: rodzin z dziećmi, rodziców, osób młodych i starszych.
Program realizowany jest przez Fundację Rozwoju Ekonomi Społecznej „FRES” oraz Fundację Rozwoju i Integracji „MultiIntegra”. Składa się z trzech modułów przeznaczonych dla konkretnych grup społecznych.
Pierwszy to Baza Rozwoju Rodziny, czyli propozycja głównie dla rodziców z dziećmi. Wspólnej integracji, zabawie i wzajemnym poznawaniu się służyć mają Klub Malucha, Klub Rodzica oraz mini projekt – Bądźmy Razem.
To bardzo bezpieczna przestrzeń dla rodzin, a zwłaszcza dla mam z dziećmi. Dzięki animatorom, dzieci spędzają czas na zabawie i integrują się z innymi, a mamy w tym czasie poznają się i wymieniają doświadczenia. Na tym jednak nie koniec, w Klubie Malucha pracują również specjaliści, z którymi bezpłatnie można się konsultować. Dodam, w ramach ciekawostki, że mamy czują się u nas tak dobrze, że z własnej inicjatywy założyły też własny klub dla mam, gdzie spotykają się już bez swoich pociech, mówi Paweł Janas – prezes Fundacji MultiIntegra w Tychach.
Obecnie w klubach zapisanych jest około 57 matek. Spotkania odbywają się 3 razy w tygodniu (wtorki, czwartki i soboty) w lokalu przy Plac św. Anny 1c.
Kolejną część projektu stanowi Baza Aktywności Lokalnej. Chodzi o to, żeby zaangażować lokalną społeczność do współpracy, okazywania sobie wzajemnej pomocy oraz do pobudzenia odpowiedzialności za przestrzeń w której żyją i pracują.
Prowadzimy intensywną Kampanię promującą wolontariat. Nasze działania podsumujemy w czasie uroczystej Gali, gdzie wybierzemy Społecznika Roku. Chcemy w ten sposób wskazać i docenić osoby, które w sposób szczególny, bezinteresownie angażują się w sprawy lokalnej społeczności. Prowadzimy również ankiety w szkołach i przedszkolach, wsłuchując się tym samym w potrzeby mieszkańców. W ramach tzw. World Cafe chcemy spotykać się z mieszkańcami, przedsiębiorcami i innymi osobami tworzącymi lokalną społeczność po to by wskazywać na potrzeby, omawiać problemy i wspólnie szukać ich rozwiązania, wyjaśnia Zofia Kastelik-Krzyżowska – wiceprezes zarządu FRES.
Baza Aktywności Lokalnej działa przy Placu św. Anny 2. Zarówno ta część projektu, a także Baza Rozwoju Rodziny realizowane są w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do roku 2023.
Trzeci ostatni moduł projektu BAZA skierowany jest do najstarszych mieszkańców osiedla A. Baza Aktywnych Seniorów skupia się na integracji społecznej osób, które nie są aktywne zawodowo. Przez 5 dni w tygodniu seniorzy mogą uczestniczyć w spotkaniach, kursach i warsztatach.
To ważne, że seniorzy, w tym osoby samotne mają tutaj m.in. dostęp do komputera oraz Internetu. Uczą się w ten sposób funkcjonowania w rzeczywistości cyfrowej. Dzięki spotkaniom w Klubie Seniora dowiadują się też o wszelkich innych działaniach, kierowanych do osób starszych na terenie naszego miasta, mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.
Spotkania odbywają się przy ul. Arkadowej 2. Baza Aktywnych Seniorów od tego roku realizowana i finansowana jest w ramach Program Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.
Projekt BAZA – Bank Aktywnych Ludzi Miasta funkcjonuje w mieście od 2017 roku.
Źródło : http://umtychy.pl/