Już jutro o Tychach w Jedynce Polskim Radiu.

 


Tychy. Miasto nie tylko z hokeja słynące

Opowiemy nie tylko o pochodzeniu nazwy, ale i o ciekawej historii miasta, którą można podzielić na dwa okresy.

Ten sięgający średniowiecza, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie Tychy i ten najnowszy związany z rokiem 1950, gdy nadano Tychom status miasta i podjęto decyzję o jego rozbudowie. Na ten temat goście z Muzeum Miejskiego w Tychach: dyrektor Aleksandra Matuszczyk oraz historyk Piotr Oczko.

Będziemy również mówić o hokeju i lidze hokejowej, z którą tak bardzo kojarzą się Tychy (w tym roku liga hokejowa obchodzi pięćdziesięciolecie), ale także o innych dyscyplinach takich jak piłka nożna czy sporty walki i uprawiających je zawodnikach związanych z Tychami. O tym Piotr Zawadzki z Tyskiej Galerii Sportu.

W programie będziemy też gościć wybitnego dyrygenta, skrzypka i kameralistę Marka Mosia założyciela i dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Następnie z Marcinem Sitko – autorem ukazującej się właśnie najnowszej biografii Ryszarda Riedla, którego pomnik w Tychach odsłonięto w 2011 roku. Książka o liderze grupy Dżem liczy ponad 500 stron, zawiera mnóstwo mało znanych faktów z jego życia. Przede wszystkim dołączona jest do niej płyta z niepublikowanymi do tej pory nagraniami artysty. O Ryszardzie Riedlu, tak bardzo związanym z Tychami, opowie też jego przyjaciel i autor tekstów wielu piosenek grupy Dżem Kazimierz Filo – Galaś.

Będziemy też mówić o legendarnych maluchach pochodzących z FSM – czyli Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach, o ścieżkach rowerowych w mieście, Młodzieżowym Domu Kultury im. Artystów Rodu Kossaków i regionalnej kuchni.

Na „Jedyne takie miejsce” w sobotę (9.02) od 9.00 do 12.00 zaprasza Grzegorz Frątczak.