Opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe dla tyskich seniorów.

 


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach realizuje projekt, w ramach którego tyscy seniorzy dostają m.in. specjalne opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe.

 Z opasek korzysta na razie 6 osób. Wskazani opiekunowie na bieżąco mogą monitorować stan zdrowia bliskich. – Dzięki temu urządzeniu mamy informację m.in. o  tętnie czy temperaturze ciała osoby która ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał „upadek” . Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego dzieje się z nasza babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. Powiadomienie sms może trafić do trzech wskazanych osób – mówi Sylwia Walter – pracownik MOPS w Tychach.

Opaska zawiera także lokalizator, bardzo przydatny, gdy osoba nosząca opaskę cierpi np. na chorobę Alzheimera. Do obsługi programu uruchomiono także specjalną platformę. – Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+ . Po złożeniu wniosku do  MOP, pracownik socjalny projektu przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami –mówi Joanna Bebek – pracownik socjalny projektu.

Opaska jest jednym z elementów programu, na który tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1 777 257,90 złotych ( wkład własny gminy: 133 772,10 zł.).

Oprócz tego, projekt zakłada tzw. „pomoc sąsiedzką”. – Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

Do programu mogą zgłosić się także rodziny, które opiekują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. Będzie można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i spotkaniach w grupach wparcia.

Oprócz tego można skorzystać także ze pielęgnacyjnych usług opiekuńczych (co najmniej 5 osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych). Każda z tych usług świadczona będzie od 1 – 3 godzin dziennie  przez 7  dni w tygodniu. – Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność – dodaje Paweł Kasprzyk .

Projekt „Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie” adresowany jest do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, realizowany będzie do 31 grudnia 2020 roku.


Źródło : http://umtychy.pl/