Niedługo kartą płatniczą zapłacimy za bilet w autobusach i trolejbusach.

 


Już z końcem stycznia mieszkańcy Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii będą mieli możliwość przejechania się autobusem, trolejbusem i tramwajem bez papierowego biletu.

Jak tłumaczy przedstawiciel GZM , korzystając z tych czytników będzie można zapłacić zbliżeniową kartą Visa lub Mastercard za bilety strefowo-czasowe, jednak (przynajmniej w początkowej fazie) bez możliwości przesiadek. Jeśli rozwiązanie sprawdzi się i zostanie przyjęte przez pasażerów pozytywnie, czytniki zostaną zainstalowane na kolejnych liniach tramwajowych i autobusowych.
Rozwiązanie będzie funkcjonowało równolegle do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Ale niedługo sama karta ŚKUP przejdzie zmiany i zostanie rozszerzona jej funkcjonalność. Same czytniki ŚKUP zyskają możliwość płacenia za przejazd kartą płatniczą.
– Ta funkcjonalność w pierwszej kolejności pojawi się w pojazdach dawnego MZK Tychy. Do końca czerwca zainstalowane zostaną czytniki ŚKUP, które pod koniec tego roku będą posiadały funkcję płatności kartą płatniczą – tłumaczy Anioł. – Docelowo funkcjonalność płatności kartą będzie dostępna we wszystkich pojazdach ZTM – dodaje.
Możliwość zapłaty za przejazd kartą płatniczą, bez konieczności posiadania biletu papierowego lub karty miejskiej, od marca zeszłego roku funkcjonuje we Wrocławiu, kilka miesięcy temu uruchomiono je w Bydgoszczy i na liniach lotniskowych w Gdańsku, działa też w kilku mniejszych miastach. Największym miastem na świecie, które wprowadziło takie rozwiązanie, jest Londyn, a kolejne pracują nad jego wprowadzeniem.
– Cieszy fakt, że z szybkich, łatwych i bezpiecznych płatności zbliżeniowych w komunikacji miejskiej będą mogli skorzystać mieszkańcy kolejnych miast – mówi Maciej Mironiuk z Visa, odpowiedzialny za rozwój płatności w transporcie w Europie Środkowo-Wschodniej. – Korzyści płynące z tego typu rozwiązań dostrzegli już organizatorzy transportu. Teraz czas na samych pasażerów. Jestem przekonany, że w trakcie testów docenią oni wygodę i intuicyjność tego systemu.

Źródło : https://www.transport-publiczny.pl/