Najnowszy system radiologiczny w Szpitalu Wojewódzkim.

 


Zakład Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez ma od niedawna na wyposażeniu nowy, wysokiej klasy aparat USG, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu. Badanie nim pozwala na bardzo dokładne uwidocznienie struktury narządów wewnętrznych, m.in.: wątroby, śledziony, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, aorty oraz jelit. Wykonuje je m.in. lek. Barbara Giżycka, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej, miłośniczka ultasonografii, uczestniczka wielu szkoleń z zakresu ultrasonografii w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

– Ultrasonografia jest stale rozwijającą się świetną, bezpieczną metodą diagnostyczną nie obciążającą pacjentów promieniowaniem, a nowe aparaty tj. ten zakupiony dla Zakładu Diagnostyki Szpitala Megrez pozwalają na bardzo dokładną ocenę narządów, która dotychczas była zarezerwowana dla takich badań jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – informuje B. Giżycka.

Ultrasonograf wyposażony jest w dodatkowe funkcje i sprzęt:
– elastografię pozwalającą bez bipsji ocenić zwłóknienie wątroby w chorobach przewlekłych tego narządu np. WZW typu C;
– głowicę o bardzo wysokiej jakości obrazu ze specjalnym przeznaczeniem do badań piersi pozwalającą na dokładniejszą ocenę zmian guzkowych w ich obrębie.

Ultrasonograf docelowo znajdzie się na wyposażeniu nowego ZDO, który zostanie uruchomiony pod koniec stycznia, ale już teraz służy pacjentom szpitala. Wykonywane sąnim m.in. badania:
– jamy brzusznej
– wątroby z elastografią
– szyi (tarczycy, węzłów, ślinianek)
– piersi
– dopplerowskie tętnic oraz żył.


Źródło : http://www.szpitalmegrez.pl/