50 lat ligowego hokeja w Tychach.

 


W 2019 roku Tyska Galeria Sportu proponuje powtórkę z historii tyskiego hokeja.

25 października 1969 roku oficjalnie otwarto w Tychach sztuczne lodowisko. Mieszkańcy mogli odtąd oglądać na nim mecze z udziałem najlepszych polskich drużyn. Gospodarzem obiektu był najpierw Górnik Murcki, a od 1971 roku grały na nim tyskie drużyny GKS Tychy, Tysovia czy TTS, a także kobiecy zespół Atomówek.
Z tyskim hokejem są związani tak wybitni zawodnicy, jak m.in. Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Dariusz Garbocz, Józef Chrząstek, Adam Worwa, Mirosław Copija, Adam Bagiński, Adrian Parzyszek, Artur Ślusarczyk, Arkadiusz Sobecki i wielu, wielu innych.
GKS Tychy w 1981 roku zdobył swój pierwszy medal, zajmując trzecie miejsce w rozgrywkach I ligi.
GKS Tychy to 3-krotny mistrz Polski w hokeju (2005, 2015, 2018), 8-krotny zdobywca Pucharu Polski.
W 2018 roku GKS Tychy, jako pierwszy polski klub, odniósł zwycięstwo w rozgrywkach hokejowej Ligi Mistrzów.
W ciągu tych 50 lat tyski hokej przeżywał różne koleje losy. Świętował sukcesy, ale też znajdował się na krawędzi upadku.
Tyska Galeria Sportu, wspólnie z GKS-em Tychy, tygodnikiem „Twoje Tychy” i MOSiR-em, pragnie w tym roku przypominać najważniejsze momenty z jakże bogatej juz historii hokeja w naszym mieście. Wystawa o hokeju, spotkania z legendami tyskiego hokeja, zabawy dla dzieci, wspólne treningi z zawodnikami, zwiedzanie lodowiska, publikacja książkowa, plebiscyt na najlepsze „szóstki” w historii tyskiego hokeja, turniej amatorów to tylko niektóre z propozycji na 2019 rok.


Źródło : http://www.tgs.tychy.pl/