Gemini Park Tychy ma unikalną elewację, która… świeci cały rok.

 


Galeria Gemini Park każdego dnia tworzy w Tychach… świetlny spektakl. Wszystko za sprawą innowacyjnej wieloformatowej wizualizacji LED na elewacji obiektu. Dzięki niej jest to dziś jedyne centrum handlowe na Śląsku widziane z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

Pomysłowa i zwracająca uwagę bryła centrum handlowego, którą można podziwiać za dnia, to dzisiaj nie jedyny sposób, aby zwrócić uwagę klienta. Właściciele obiektów handlowych coraz częściej poszukują sposobów na to, żeby galeria ciekawie wyglądała także w nocy.

Pomysł na to, jak się wyróżnić po zmroku znaleziono w Tychach. Otwarta w marcu galeria Gemini Park ma nie tylko w interesujący sposób zaprojektowaną elewację, ale także fasadę, w którą wkomponowano specjalne paski oraz ekrany LED. Pozwoliło to na stworzenie nietypowej, stałej iluminacji obiektu.

– To największa tego typu instalacja zamontowana na galerii handlowej w Polsce. Iluminacja jest aktywna zarówno w nocy, jak i za dnia, dając świetlny spektakl. Sprawia to, że cały obiekt, zwłaszcza po zmroku, zauważalny jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów – mówi Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

Umożliwia to nowoczesna technologia, jaką zastosowano przy tworzeniu instalacji. W sumie w architekturę budynku wkomponowano aż 3000 m b. specjalnych pasków LED RGB. Poszczególne fragmenty instalacji są indywidualnie adresowane i mogą wyświetlać się w pełnej palecie kolorów.

Co ciekawe, sama iluminacja zarządzane jest za pomocą zaawansowanego oprogramowania MADRIX, które było wykorzystywane m.in. podczas otwarcia Olimpiady w Pjongczang. Dzięki niemu Gemini Park może na swojej elewacji tworzyć interesujące i kreatywne animacje z użyciem światła według ustalonego scenariusza.

To jednak nie wszystko. Na elewacji zamontowano także 2 ekrany LED w postaci transparentnych siatek mające 270 m kw. i 180 m kw. Rozstaw pikseli na ekranach, wynoszący 65 mm, umożliwia galerii wyświetlanie na ekranach nagrań video, animacji i grafik. Treści te zarządzane są także przez oprogramowanie SCEO Software.

Oba systemy wykorzystywane do zarządzania iluminacją sterowane są z kolei za pomocą nowoczesnej stacji graficznej Hewlett Packard. Połączenie w niej ekranów oraz linii świetlnych umożliwia galerii tworzenie pokazów, w których łączą się elementy video i spektakle świetlne na elewacji.

– Ważne dla nas było, aby galeria po zmroku „żyła”, jeszcze bardziej zwracając uwagę mieszkańców , a także kierowców jadących trasą przy Gemini Park. Zależało nam także na tym, aby podkreślić walory architektoniczne galerii. Pomysłowa iluminacja fasady okazała się tutaj idealnym rozwiązaniem – mówi Tomasz Misztalewski.

– Z jednej strony dzięki niej jesteśmy bardziej zauważalni i nadajemy sobie charakterystyczną cechę. Z drugiej strony możemy w interesujący sposób komunikować się z naszymi klientami, informując ich o wydarzeniach np. za pomocą animowanych reklam na własnych, widocznych z daleka nośnikach – dodaje.

Za realizację projektu dla Gemini Park odpowiadała firma TDC Polska. Firma ta ma na swoim koncie wdrożenia wyświetlaczy w oparciu o technologię LED m.in. Uniwersytetu Uppsala, Lotniska w Monachium i Frankfurcie nad Menem oraz kilkunastu największych studiów telewizyjnych w całej Europie.

 


Źródło : http://www.propertydesign.pl/