Falcons poznali swoich przeciwników w przyszłym sezonie Ligi Futbolu Amerykańskiego.

 


Liga Futbolu Amerykańskiego opublikowała pierwsze informacje dotyczące przyszłorocznego sezonu LFA1, czyli najwyższego poziomu rozgrywkowego, na którym występują futboliści Tychy Falcons. Sokoły trafiły dogrupy południowej.

128 meczów na czterech szczeblach rozgrywkowych, ponad 215 godzin internetowych transmisji, 5 spotkań w telewizji kablowej Vectra i ponad półtora tysiąca zarejestrowanych zawodników – to tylko niektóre liczby, jakimi pochwalić się może Liga Futbolu Amerykańskiego po sezonie 2018. 17 listopada we Wrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów występujących w LFA, na którym podsumowano tegoroczne rozgrywki i dyskutowano nad dalszymi planami rozwoju futbolu amerykańskiego w Polsce. Zatwierdzony został już również wygląd przyszłorocznych rozgrywek elity, czyli LFA1.

Tychy Falcons w swoim pierwszym sezonie grania w Lidze Futbolu Amerykańskiego doszli aż do półfinału, w którym na ich drodze do Polish Bowl XIII stanęli Panthers Wrocław, wygrywając 28:7. Wrocławianie ostatecznie nie sięgnęli po mistrzostwo Polski. Tytuł przypadł finałowemu debiutantowi – Lowlanders Białystok.

LFA1 w przyszłym sezonie będzie podzielona na dwie, a nie tak jak w tym roku trzy grupy, lecz w dalszym ciągu elita składała się będzie z 12 klubów. Na południu, gdzie zaprezentują się Falcons, wystąpią również wspomniani Panthers Wrocław, a także Kraków Kings, Armia Poznań, Towers Opole oraz Wataha Zielona Góra. Podopiecznych trenera Michała Kołka czekają też trzy mecze międzygrupowe z najlepszymi ekipami z północy – Lowlanders Białystok, Seahawks Gdynia i WarsawMets.

Dla Tychy Falcons przyszłoroczny sezon będzie sporą niewiadomą. Na rzecz Panthers Wrocław opuściło ich bowiem kilku czołowych zawodników, na czele z Danielem Jagodzińskim wybranym do najlepszej jedenastki ofensywy tegorocznego sezonu LFA1. Czterej gracze – Paweł Wojciechowski, Krzysztof Richter, Piotr Szczerba i Łukasz Szelongiewicz odeszli natomiast do beniaminka LFA1, Towers Opole. Klub z Tychów ogłosił jednak w ostatnim czasie również sporo wzmocnień. Na Śląsku ponownie pojawią się dwaj Amerykanie, którzy mieli ogromny wpływ na awans Falcons na najwyższy poziom rozgrywkowy w roku 2016 – LaParish Lewis i Keith Ray. Sokoły sprowadziły również czołowych Polaków z okolicznych ekip, jak Krzysztof Szymański i Kamil Knapik z Silesia Rebels, Dominik Niedziela z Hammers Łaziska Górne czy Łukasz Dudzik z Rybnik Thunders.

Przyszłoroczny sezon Ligi Futbolu Amerykańskiego wystartuje 23 marca 2019 roku. Szczegółowy terminarz rozgrywek LFA1 zostanie podany w najbliższych miesiącach. Mecze w ramach LFA będzie można już niebawem oglądać nie tylko za pośrednictwem internetowych transmisji, ale również na „szklanym ekranie” na kanale 250 telewizji kablowej Vectra. Liga Futbolu Amerykańskiego w najbliższych dniach zaprezentuje także podział grupowy na drugoligowym szczeblu – LFA2.