Kolej : węglowe akcenty w rocznym rozkładzie jazdy.

 


Więcej pociągów pasażerskich na magistralach węglowych zakłada roczny rozkład jazdy, jaki będzie obowiązywać od 9 grudnia 2018 r. do 14 grudnia 2019 r. Z powodu prowadzonych prac i remontów część pociągów dalekobieżnych skierowano na dziwaczne, okrężne trasy.

Po latach przerwy powróci codzienny pociąg na znaczny odcinek Węglówki, czyli linię kolejową nr 131 służącą do wywozu węgla z Górnego Śląska do portów w Gdyni i Gdańsku. Skierowano tam nocny pociąg pospieszny Ustronie łączący Kołobrzeg z Przemyślem. Na Węglówce zatrzyma się on tylko w Inowrocławiu i Zduńskiej Woli Karsznicach. Jednak w stronę Przemyśla pojedzie omijając Górny Śląsk, przez Częstochowę Stradom.

Tylko w wakacje letnie pojedzie po Węglówce międzynarodowy pociąg nocny Wydmy z czeskiego Bogumina do Łeby i Helu. Na Górnym Śląsku wsiąść do niego będzie można m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Tychach, Bytomiu, Chorzowie Mieście czy w Tarnowskich Górach. Nie tylko w wakacje, lecz także na początku maja po Węglówce pojedzie nocny pociąg pospieszny Korsarz łączący Kraków przez Bytom i Tarnowskie Góry z Kołobrzegiem i Ustką. Oba wymienione pociągi kursowały już minionego lata, jednak inną trasą przez Częstochowę i Łódź Widzew. Tym razem nie dojedziemy nimi do Łodzi ani do Częstochowy.

Wężykiem nad morze
Inną istotną dla przewozu węgla linię magistralną nr 273, czyli tzw. Nadodrzankę z Wrocławia do Szczecina, spotka niespotykane od lat zagęszczenie pociągów dalekobieżnych, zwłaszcza na odcinku między Rzepinem a Szczecinem. A jeszcze dwa lata temu jeździły tamtędy tylko pociągi wakacyjne.

Część z pociągów na Nadodrzance dotrze na Górny Śląsk, jak np. sezonowy pociąg Podhalanin z Zakopanego do Szczecina. Pojedzie on dosyć zawiłą trasą – przez Wadowice, Andrychów, Tychy, Gliwice, Kluczbork, Poznań, Świebodzin i Kostrzyn.

Podobną, lecz jeszcze bardziej pokręconą trasą skierowany zostanie całoroczny nocny pociąg pospieszny Uznam z Bielska Białej do Świnoujścia. Wyznaczono mu trasę przez Katowice, Strzelce Opolskie, Wrocław, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Świebodzin i Kostrzyn. Jeśli spojrzeć na mapę Polski, trasa tego pociągu przypomina wijącego się węża.

Szczygłowice Kopalnia bez postojów
Od 22 marca pociąg ekspresowy z Pragi do Krakowa uruchamiany przez czeskiego przewoźnika ma zostać skierowany na trasę przez Jaworzno Szczakową. Wcześniej, w grudniu i na początku stycznia, pomiędzy Katowicami a Krakowem ma jeździć okrężną trasą przez Nowy Bieruń i Zator.

Już na samym początku obowiązywania rozkładu niedogodności spotkają podróżnych w Żorach. Od 11 do 17 grudnia pociąg pospieszny Szyndzielnia z Bielska Białej do Wrocławia ominie to miasto, jadąc trasą okrężną przez Katowice i Gliwice, ale bez postojów w Tychach i Zabrzu. Mieszkańcom Żor pozostanie zastępcza komunikacja autobusowa w relacji Żory – Rybnik – Gliwice. To niejedyne połączenie Żor z Gliwicami, bowiem w soboty i niedziele połączy te miasta pociąg przyspieszony Kolei Śląskich z Wisły Głębce do Gliwic. Na terenie Knurowa nie zatrzyma się on jednak na przystanku Szczygłowice Kopalnia.

Górnik z Hutnikiem w Bytomiu
Żadnych połączeń pasażerskich przez cały rok nie przewidziano dla linii Bytom – Gliwice. Lecz i to może ulec zmianie, bowiem minionego lata przez kilka tygodni kursowało tamtędy objazdem kilka pociągów dalekobieżnych. Na pocieszenie mieszkańcom Bytomia można dodać, że na tamtej stacji zatrzymają się dwa nowe pociągi dalekobieżne, wyruszające wcześnie rano: Górnik z Katowic do Warszawy i Hutnik z Katowic do Gdyni. W przeciwnym kierunku do Katowic pojadą one również przez Tarnowskie Góry i Bytom.
Zawiedzeni mogą być mieszkańcy gminy Brzeszcze, planujący zagraniczne podróże. Pociągi Cracovia do Pragi oraz Sobieski i Chopin do Wiednia nie będą się już zatrzymywać na stacji Brzeszcze Jawiszowice.

Koniec stacji Zielona Góra
Od 9 grudnia nie będzie już można kupić biletów do stacji Zielona Góra. Jej nazwa zmieniona zostanie bowiem na Zieloną Górę Główną. Podobny los spotka kilka okolicznych przystanków włączonych w granice tego miasta, np. Przylep zmieni się w Zieloną Górę Przylep. Natomiast zapowiadana zmiana nazwy Lubina Górniczego na Lubin nie została jeszcze wprowadzona do tabelek rozkładu jazdy. Pociągi pasażerskie z Wrocławia przez Legnicę do Lubina mają zacząć kursować od 10 czerwca.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, wprowadzone będą korekty rozkładu jazdy. Najbliższa czeka nas 10 marca 2019 r.


Źródło : http://nettg.pl/