OSM w Bieruniu wśród najlepszych i najlepiej zarządzanych firm mleczarskich w Polsce.

 


Podczas XXVII edycji Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2018 uhonorowano najlepsze spółdzielnie mleczarskie na rynku.

W uroczystym otwarciu największych targów mleczarskich MLEKO-EXPO 2018 wziął udział prezes KZSM Waldemar Broś oraz Tadeusz Romańczuk, Sekretarz Stanu w MRiRW, Czesław Siekierski przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Chruścikowski przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa, przedstawiciele KOWR i ARiMR.

Podczas uroczystości wręczono nagrody dla najlepszych i najlepiej zarządzanych firm mleczarskich, a wśród nich wyróżniono:

1/2. SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckim i OSM w Giżycku
1/2. SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckim i OSM w Giżycku
3. OSM w Kole
4. OSM w Sierpcu
5. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach
6. OSM w Bieruniu
7. SM w Gostyniu
8. OSM we Włoszczowej
9. OSM w Woli Rębkowskiej
10. OSM w Kosowie Lackim

Wśród 10 największych exporterów zostali wyróżnieni:

1. SM Mlekovita w Wysokim Mazowieckim
2. OSM w Giżycku
3. OSM w Kole
4. OSM we Włoszczowej
5. SM w Gostyniu
6. OSM w Sierpcu
7. SM w łapach
8. OSM w Krasnymstawie
9. OSM w Bieruniu
10. Cuiavia OSM w Inowrocławiu

Po uroczystym przecięciu wstęgi uczestnicy udali się na zwiedzanie stoisk wystawców mleczarni z całego kraju, mieli możliwość spróbowania wyrobów i porozmawiania z przedstawicielami okręgowych spółdzielni mleczarskich.
Jak co roku, po otwarciu Targów Mleko-Expo odbywa się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sektora mleczarskiego i rządu.

– Sytuacja na rynku OMP nie jest dobra, cena jest najniższa w ciągu 15 lat. Stanowi to duży problem. Na świecie 800 mln ludzi jest niedożywionych, a dodatkowo 30 % żywności się marnuje. Jeżeli termin przydatności OMP się skończy pozostanie jedynie wykorzystanie paszowe – mówił Czesław Siekierski. W Europie codziennie z mapy ginie 1000 gospodarstw, nie jest to zbyt korzystna wizja dla mleczarstwa, mimo to produkcja nie maleje. Dla Polski dużym plusem jest to, że większość gospodarstw jest wielopokoleniowych, co nie zmienia faktu, że jedynie 6% rolników to osoby poniżej 35 roku życia. Sytuacja jak widać nie zachęca szczególnie młodych…
– Z OMP i jego niską ceną będzie problem na pewno do końca tego roku, a nawet powiedziałbym, że do końca 2019 r. Mamy jednak nadzieję, że uda się ustabilizować ceny. Chcemy sprzedawać finalny produkt, ale nie z tak wysoką marżą. Z tym jest największy problem – mówił minister Romańczuk.
Jak zwykle pod koniec roku, wszyscy spodziewają się prognozy cen mleka dla producentów.
– Podejrzewamy, że ceny w przyszłym roku spadną o około 3%. Średnia cena wyniesie najprawdopodobniej 1,32 zł – mówił Waldemar Broś.

Przedstawiciele rządu i sektora zaznaczyli, że koszty w przetwórstwie wzrosną – woda, prąd, gaz. Odczują to zarówno producenci mleka (bo im koszty także podskoczą) i przetwórcy. Najmniej konsumenci…
KZSM w ramach promocji mleka zamierza w telewizji śniadaniowej zaprosić do współpracy dietetyków, którzy zmienią postrzeganie mleka w społeczeństwie z „niezdrowego”, które często zamieniane jest na sojowe lub inne, bo to także wzrost spożycia reguluje cenę mleka dla dostawców.

– Należy szerzyć stwierdzenie, że pijąc i spożywając produkty mleczarskie będziesz zdrowszy i mądrzejszy – podkreślił Broś.


Źródło : https://www.topagrar.pl/articles/