Tychy zdobywają świat.

 


Rozpoczynamy kolejną edycję Tyskiego Festiwalu Podróżniczego „Tychy Miasto Zdobywców”. W przeciągu dwóch dni (24 i 25 listopada) będziemy mieli okazję wybrać się w najdalsze zakątki świata i razem z podróżnikami przeżyć niezwykłe przygody, a to za sprawą wielu warsztatów, spotkań i prelekcji. Nie siedź w domu, zdobądź świat!

Tyski Festiwal Podróżniczy „Tychy Miasto Zdobywców” powraca. Po raz kolejny wraz z pasjonatami podróży, gór i adrenaliny na nowo przeżyjemy niesamowite przygody.Czym właściwie jest Tyski Festiwal Podróżniczy? Jest to pierwszy w historii miasta Tychy, festiwal poświęcony tematyce: podróży, gór i freeride, czyli jeździe pozatrasowej  na nartach i snowboardzie, a jego początki sięgają 2014 roku. Festiwal co roku przyciąga wszystkich, którzy są ciekawi świata – miłośników podróży, turystyki, gór i sportu, fanów dobrego kina i niebanalnych wydarzeń kulturalnych. Dlatego też, program festiwalu jest na tyle zróżnicowany, by każdy znalazł w nim coś dla siebie.

Nie trzeba nam wierzyć na słowo! Przekonajcie się sami i spójrzcie na to, jak uczestnicy festiwalu bawili się w ubiegłym roku. O tym, jakie niezwykle przygody przeżywają zaproszeni podróżnicy może świadczyć piękna fotorelacja Klaudii Jadwiszczyk i Krzysztofa Lewickiego przedstawiająca ich zimową ekspedycję rowerową z Mikołowa za koło podbiegunowe, w której towarzyszył im Kadlook-Alaskan Malamut. Wystawa ta zwieńczyła pierwszy dzień festiwalu IV edycji.
Program tegorocznej edycji:

Sobota 24 listopada:
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W TYCHACH ul. Bohaterów Warszawy 26

12.30 oficjalne rozpoczęcie festiwalu

12.45 – 13.30 KAROL JENDRYSIK, ALEX PLAKHOTNY i JULIA LAVRISHEVA „Kamczatka. Kraina wulkanów” – o morderczej próbie wejścia na Kluczewską Sopkę 4750 m n.p.m. – największy aktywny wulkan Eurazji i jednoczenie najwyższy szczyt Kamczatki

13.45 – 14.45 MAREK OLEŚ – warsztaty ferratowe „Żelazne drogi dla każdego”.

15.00 – 16.00 WERONIKA ŁUKASZEWSKA i SŁAWOMIR SANOCKI „Wyprawa Łuk Karpat Zimą – 2200 km zimowej wędrówki” – o pierwszym w historii zimowym przejściu Łuku Karpat

16.15 – 17.15 PAWEŁ KLYSZCZ (Łaziska Grupa Górska) „Ladakh. Mały Tybet z perspektywy 6000 +” – o pierwszym polskim wejściu na szczyt KangYatze I 6401 m n.p.m.

17.30 – 18.30 ANNA KAMIŃSKA „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

18.45 – 20.00 – „Na każde wezwanie naczelnika” – projekcja filmu dokumentalnego o historii TOPR. Reżyser: Anna Filipow

15.00 – 19.30 (sala baletowa) – warsztaty serwisowania nart zjazdowych, skiturowych i biegowych – JACEK ANTONIK „REMSPORT”, JAN KLIŚ

20.30Mid Party Festiwalowe
Klubokawiarnia CYNAMON, al. Jana Pawła II 20 https://www.facebook.com/cynamonklubokawiarnia

Niedziela 25 listopada:
MEDIATEKA al. Piłsudskiego 16

13.00 – 14.30 – ARTUR MAŁEK i MAREK CHMIELARSKI „Jest zima, wiec musi być zimno – takie są odwieczne prawa natury” – tyscy himalaiści o polskiej, zimowej wyprawie na K2 2017/18

14.45 – 15.45 – JAN KRZYSZTOF – spotkanie i panel dyskusyjny z naczelnikiem TOPR – u

16.00 – 17.00 – RAFAŁ FRONIA „Anatomia Góry”- o polskich wyprawach na Manaslu i K2(himalaista, autor książki „Anatomia Góry” i słynnych dzienników spod K2)

17.15 – 18.15 – WOJCIECH SZATKOWSKI „W pogoni za horyzontem. Narciarstwo skiturowe w polskich górach”, o narciarstwie skiturowym w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach (autor najlepszych przewodników skiturowych w Polsce: „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” i „Polskie góry na nartach”)

18.30 – 19.30 – MIŁKA RAULIN „Siła Marzeń – Korona Ziemi” –  o realizacji marzeń górskich(najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi – 7 najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, autorka książki „Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”)