Mogę #zatrzymać SMOG w Tychach.

 


W dniach 17-19 października br. na Placu Baczyńskiego w Tychach pojawią się Kontenery Śląskie, będące częścią kampanii informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dotyczącej przeciwdziałaniu niskiej emisji.

Do wydarzenia włączył sie tyski Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy, który w jednym z kontenerów będzie udzielał informacji na temat programów miejskich i dofinansowań w zakresie ograniczenia niskiej emisji.

Kontenery będą otwarte dla gości w godz. od 12.00 do 18.00.

Program

17 października – środa

g. 12 -18 Spirobus. To czym oddychamy na co dzień ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, dlatego w trakcie akcji będzie można skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego., Badanie oceni pojemność oddechową i objętość naszych płuc, przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego, szybkość wydechu, zawartość CO2 oraz innych gazów. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem, a każdy badany otrzyma wydruk z wynikami.

g. 14-18 Zielona Wyspa Śląsk – warsztaty kreatywnego szycia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozbudzają pomysłowość, samodzielność i poczucia mocy sprawczej, a wszystko zgodnie z ideą recyclingu. Na warsztatach w kontenerach Eko Zabawka zaprosi do wspólnego tworzenia uszytych z bawełny maseczek antysmogowych, które będzie można spersonalizować przy pomocy kolorowego filcu.

18 pażdziernika – czwartek

g. 12-18 Spirobus

g. 17.30 – 18 Bukowicz -niezwykłe trio, które przepis na swoją twórczość sprowadza do następującej mikstury: 2 szklanki zimnej fali, ? szklanki dream popu, 3 łyżki shoegazu. Nie zabrakło im odwagi, by zmierzyć się z legendą Iana Curtisa i nagrać cover jednego z największych hitów jego zespołu. W tytule swojej debiutanckiej epki zapraszają do tańca, choć nikt nie obiecuje, że będzie łatwo. Ich chłodny, powolny rock nie przystaje do pędzącego wokół świata, jednak hipnotyzuje i porywa od pierwszych dźwięków. W 2018 ukazał się ich album Dyskomfort w głowie.

19 października – piątek 

g. 12-18 Spirobus

g. 16-17.30 Eko Zabawka – interaktywne warsztaty przybliżą dzieciom proces powstawania smogu oraz problematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza. Na przykładzie pieca “kopciucha” prowadzący pokażą skutki spalania śmieci i przedstawią dobre nawyki, które pozwolą zadbać o utrzymanie zdrowego powietrza. Warsztaty są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, a atrakcyjna warstwa wizualna sprawi, że zajęcia będą ciekawe oraz godne zapamiętania.


Źródło : http://umtychy.pl/