„Zaniemówienie” Justyny Wydry – opowieść o losach tyskich rodzin boleśnie uwikłanych w historię.

 


Justyna Wydra, autorka znana już polskiemu czytelnikowi z takiej książki jak Esesman i Żydówka powraca, by porwać kolejnych odbiorów do zarysowanego przez siebie świata.
Tematem jej najnowszej powieści są losy Ślązaków. Oto mieszkańcy Tych, dotknięci realiami międzywojnia, zmuszeni zostali do podejmowania wielu tragicznych decyzji. Po przeprowadzeniu plebiscytu w roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem Tychów do Polski, zaś dwadzieścia lat później prawie wszyscy tyszanie zostali wciągnięci na volkslistę. Kim zatem tak naprawdę są? Polakami, Niemcami? Gdzie przynależą i skąd pochodzą? Jak w obliczu tak wielu zmian określić swoją tożsamość, budować jakąkolwiek przynależność? Czy ryzykować życie, by iść za głosem serca? Takie pytania zadawało sobie wielu ludzi, jednak najmocniej dotykały one ludzi młodych, którzy wciąż próbowali się określić.
Hilda Widera ma 21 lat. Podobnie jak wiele osób w jej wieku nie rozumie tego, co się wokół niej dzieje. Wie jednak, że każda podjęta decyzja niesie ze sobą konsekwencje, że w czasach, w których przyszło jej żyć, odpowiedzialność ponosi się nie tylko za siebie, ale też za innych, nierzadko ryzykując życiem.
Wydra pisze zajmująco – jej opowieść niewolna jest od emocji trudnych, od pytań, które jątrzą się niczym niezagojona rana. Stawia ona czytelnika w bardzo niewygodnej pozycji i tak każe mu dotrwać do końca. Ten zaś, śledząc losy bohaterów, doceni to życie, które ma.
Zaniemówienie to powieść, która zapisze się w Waszej pamięci bolesną raną. Oto losy śląskich rodzin, które uwikłane w niełatwą historię tego regionu musiały zmierzyć się z konsekwencjami swych decyzji i codzienną walką o tożsamość. Kim są Ślązacy? Dokąd należą? Skąd pochodzą? Pytania, które wybrzmiewają także i dziś, będą odbijać się w Waszych uszach dudniącym echem. To właśnie jest Śląsk i jego historia – codzienna i bliska aż do granic zaniemówienia.Źródło : http://www.recenzjeksiazek.pl/